Türkiye’yi AB’ye almazsanız olacakları düşünmek istemem

Hürriyet Haber
23.04.2004 - 01:53 | Son Güncelleme:

Alman Sanayici Federasyonu Başkanı Michael Rogowski, Türkiye’nin AB’ye tam üyeliği konusundaki desteğini dün Ankara’da bir kez daha yineledi. Bu yıl sonunda AB’nin tarih vermesi gerektiğini savunan Rogowski, ‘Türkiye’nin AB’ye alınmamasıyla olacakları düşünmek istemem’ dedi.

ALMAN Sanayici Federasyonu (BDI) Başkanı Dr. Michael Rogowski, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğini desteklediklerini söyledi. Rogowski, ‘Türkiye’nin AB’ye alınmaması halinde olacakları düşünmek bile istemem’ dedi.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) davetlisi olarak Türkiye’de bulunan BDI Başkanı Dr. Rogowski ve TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Rogowski, Türkiye’nin Kopenhag Kriterleri açısından ne kadar ilerlediğini öğrenme fırsatını bulduklarını bildirdi. ‘AB’nin Türkiye’nin üyeliği konusunda korkularının bulunduğunu’ ifade eden Rogowski, bu korkuları, ‘İslam, terör ve Türkiye’nin getireceği mali yük’ olarak sıraladı. Rogowski, AB’nin, ‘birliğin ne kadar büyüyeceği ve genişledikçe ne kadar işlevsel olabileceği konularında da kaygısının’ bulunduğunu söyledi.

KORKULARI YOK SAYAMAYIZ

Rogowski, ‘Bu korkuları yok sayamayız. Türkiye, AB’nin korkularını bilmeli ve bu konuda ne yapması gerektiğini araştırmalı’ diyerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’daki Türklere, daha iyi entegre olmaları konusundaki çağrısının, bu alanda atılmış önemli bir adım olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Kopenhag Kriterleri’ne ulaşmak için çok büyük çaba harcadığını, heyet olarak tespit ettiklerini belirten Rogowski, BDI’nin, ‘Türkiye’nin, tarihi belli olmasa da bir gün AB’ye tam üye olmasını desteklediğini’ ifade etti. ‘Bu konuda kapının açık olduğunu’ belirten Rogowski, ‘Bu senenin sonuna kadar her şeyin noktasından virgülüne kadar yapılması gerekmediğini, fakat AB yolundaki ilerlemenin önemli olduğunu’ vurguladı.

SÖZLER TUTULSUN

Türkiye’ye verilen sözlerin tutulması gerektiğini kaydeden Rogowski, ‘Türkiye’nin AB’ye yaklaşması ve tam üye olması, hem kendi ekonomisine, hem Avrupa, hem de dünya ekonomisine ivme kazandıracaktır’ diye konuştu. Türkiye’nin AB üyeliğini, işadamı olarak kendi çıkarları için istediklerini söyleyen Rogowski, ‘Türkiye’nin birliğe alınmaması durumunda olacakları düşünmek bile istemediğini’ kaydetti.

Ülke bölünmesini bilirim, gelin ‘iki evet’ çıkarın

ALMAN
Sanayici Federasyonu (BDI) Başkanı Dr. Michael Rogowski, Kıbrıs’taki referandumlarla ilgili bir soru üzerine, ‘Bir ülkenin bölünmesini yaşayan bir insan olarak, her iki tarafın ‘evet’ demesini istediğini’ belirtti ve genel kanaatin KKTC’den olumlu, Rum kesiminden ise olumsuz yanıt alınması olduğunu söyledi. Bunun, Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerinin başlamasını etkilemeyeceğini ifade eden Rogowski, ‘Her iki taraf ‘evet’ derse bu yatırımcılar için de olumlu olur’ dedi.

BDI: Türkiye, AB’yle müzakereye çok yakın

BAŞBAKAN
Recep Tayyip Erdoğan, TÜSİAD-Alman Sanayi Federasyonu heyetini kabul etti. Kabulün ardından, gazetecilere açıklama yapan Alman Sanayi Federasyonu Başkanı Michael Rogowski, Kophenhag kriterleri konusunda bugüne kadar kaydettiği ilerlemeleri önümüzdeki aylarda da sürdürdüğü takdirde yıl sonunda Türkiye’ye müzakere tarihi verilmesi olasılığının çok yüksek olduğunu belirtti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı