Türkiye, ‘yenilikçi’ ilaç yatırımlarından daha fazla pay alabilir

Hürriyet Haber
06 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 05 Mayıs 2010 - 22:35

Türkiye’nin ilaç sektöründe yaptığı son dözenlemelere rağmen, ilaç firmalarının yatırım iştahı sürüyor. Merck Sharp Dohme İlaçları Dış İlişkiler Direktörü Dr. Murat Aşık, Türkiye’nin, dünyadaki biyoteknoloji ve yenilikçi ilaç sektöründeki yatırımlardan sadece ufak düzenlemeler yaparak daha fazla pay alabileceğini söyledi. ABD’nin Chicago şehrinde düzenlenen Biyoteknoloji Uluslararası Kongresi’ne katılan Dr. Murat Aşık, Türkiye’deki yenilikçi ilaç sektörü ve bu alandaki düzenlemelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Türkiye, dünyadaki biyoteknoloji ve yenilikçi ilaç sektöründeki yatırımlardan sadece ufak düzenlemeler yaparak daha fazla pay alabilir” ifadesini kullanan Dr. Aşık, bu düzenlemelerin yatırımların önünü açacağını vurguladı. Yenilikçi ilaç ve biyoteknoloji alanındaki araştırmaların birkaç aşaması bulunduğunu anlatan Dr. Aşık, bu aşamalardan birinin temel ilaç araştırması, diğerinin gelişmiş araştırma merkezlerindeki çalışmalar, üçüncüsünün ise klinik sonrası ilaç geliştirilmesi olduğunu belirtti ve şöyle devam etti:

Söz sahibi olmak için

“Değer olarak bakıldığında, bu alanda yatırımın olduğu ülkelerde en büyük fayda, klinik ilaç geliştirilmesinden elde ediliyor. Türkiye, işe buradan başlayabilir. Hem ekonomik, hem de hastaların yeni ilaçlara ulaşımı açısından bunun büyük yararı olur. Bu, ayrıca, yenilikçi ilaç ve biyoteknoloji alanındaki diğer aşamalara geçilmesine de bir zemin oluşturur. Türkiye’nin bu alanda dünyada daha fazla söz sahibi olabilmesi için sektörle hükümet arasındaki diyaloğun artması ve düzenli olmasının, çok büyük yararı olacak.”

Türkiye’nin ‘beyin gücü’ dünyaya gösterilmeli

MSD İlaçları Dış İlişkiler Direktörü Dr. Murat Aşık, ABD’nin Chicago şehrindeki Biyoteknoloji Uluslararası Kongresi gibi toplantıların Türkiye’nin yenilikçi ilaç sektörüne tanıtılması açısından büyük önem taşıdığını kaydetti ve “Türkiye mutlaka bu tür organizasyonlarda yer almalı. Türkiye’nin üniversiteleri ve bilim adamları son derece gelişmiştir. Bunları dünyaya göstermemiz ve daha fazla yatırımcı çekmemiz şart” ifadelerini kullandı. Kongreyi düzenleyen Bio organizasyonunun Başkan Yardımcısı Lila Feisee de, 60’dan fazla ülkenin katıldığı, 33 ülkenin standla yer aldığı, 33 bin katılımcının beklendiği toplantının dünyanın önde gelen biyoteknoloji kongrelerinden biri olduğunu söyledi ve “Türkiye de, bu alanda yükselen bir ülke. Bunu mutlaka değerlendirmeli” dedi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı