Türkiye’ye uğramayan yolcuyu da aldı, pazar liderliği ödülünü kaptı

Hürriyet Haber
10 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 10 Şubat 2011 - 12:01

Havacılık sektörünün önemli uluslararası yayınlarından Air Transport World (ATW) THY’ye “Pazar Liderliği” ödülü verdi. “Başarımızın sırrı İstanbul’u havayolunda da köprü yapmaktan geçiyor” diyen THY Genel Müdürü Temel Kotil, “2011’de 5 yıldızlı havayolu olmayı kafaya koyduk” dedi.

TÜRK Hava Yolları (THY), havacılık sektörünün önemli uluslararası yayınlarından Air Transport World (ATW) tarafından verilen “Pazar Liderliği” ödülünü kazandı. Havayolu endüstrisinin en prestijli ödüllerinden 37’nci ATW Havayolu Endüstrisi Başarı Ödülü’nü alan THY’nin Genel Müdür Temel Kotil, “Başarımızın sırrı İstanbul’u havayolunda da köprü yapmaktan geçiyor. 2011’de 5 yıldızlı havayolu olmayı kafaya koyduk” dedi.
78 yıllık tarihi ödül
THY’nin lider havayolu markasına dönüştüğünü söyleyen Kotil, “2005’ten bu yana dünya havacılığı küçülürken biz büyüdük. Çok sayıda yeni uçuş noktası açtık. İngiltere’den uçağa binen yolcu Uzakdoğu’ya, Afrika’ya, Rusya’ya uçarken THY ile uçuyor. Atatürk Havalimanı üzerinden gideceği noktaya ulaşıyor. Türkiye ile alakası olmayan, ülkemize hiç uğramayan yolcuyu kaptık. Bu başarımızla pazar liderliği ödülünü aldık. THY, 78 yıllık geçmişinde ilk defa böyle bir ödül aldı” diye konuştu.
Hedef 5 yıldıza ulaşmak
Bugün Ortadoğu, Orta Asya ve Afrika’da önemli bir pazar payına ulaştıklarını söyleyen Temel Kotil, “Bu yıl teslim alacağımız yeni nesil uzun menzilli uçaklarla Atlantik ve Uzakdoğu pazarını yeniden inşa ediyoruz. O zaman doğudan getirdiklerimizi batıya götürme şansımız olacak. Bunu 5 yıldıza ulaşarak kalitemizle, uygun fiyatımızla yakalayacağız” dedi.
Washington’dan Afrika’ya
Geçen yıl kasım ayında Washington’a başlayan THY seferlerinin kendileri için çok önemli olduğunu belirten Kotil şunları kaydetti: “Washington DC’ye sadece Türkler gelmiyor, Ortadoğu’dan, Orta Asya’dan, Rusya’dan gelenler var ve THY üzerinden buraya gelip geri dönüyorlar. Washington’dan Afrika pazarına çok yolcu taşıyoruz, Etiyopya’ya, Kenya’ya çok fazla yolcu gidiyor buradan. Bu açıdan Amerika pazarı bizim için çok önemli ve bu pazarda Washington DC’den memnunuz.”
Amerika’da 4 yeni nokta
ABD’de Mart’ta başlayacak Los Angeles uçuşlarından sonra Houston, Miami, Boston ve Detroit’i açmak üzere çalışmalar başlatan THY, 2013’e kadar bu şehirleri doğrudan İstanbul’a bağlayacak. 90 yeni uçak siparişi veren THY, büyümenin devam etmesiyle yeni uçaklar için imalatçılarla görüşmelerini sürdürüyor.

En iyiler

EN İYİ PAZAR LİDERLİĞİ: THY ödülü uluslararası pazarda hızlı büyümesiyle kazandı.
EN İYİ HAVAYOLU: Emirates istikrarlı ve kârlı büyümesiyle kazandı.
EN İYİ BÖLGESEL HAVAYOLU: İspanyol Air Nostrum, ülkedeki yolcu düşüşü ve ekonomik küçülmeye rağmen ayakta kalarak ödüle layık görüldü.
EN İYİ YOLCU SERVİSİ: İngiliz yatırımcı Richard Branson’un ABD’de kurduğu Virgin America, düşük maliyetli havayolu operasyonuna yüksek kalite hizmet sunarak en iyi yolcu servisi ödülü aldı.
EN İYİ TEKNOLOJİ LİDERLİĞİ: Amerikan Alaska Havayolları, uçuş rotalarının kısaltılması ve emniyetin yükseltilmesi konusunda çalışmaları ile ödüle layık görüldü.
ANKA ÖDÜLÜ: Uzun yıllardır zarar eden Atlas Air, iki yıldır kötü gidişe dur diyerek kâr etmeye başladı ve bu başarısıyla Anka Ödülü’nü kazandı.

PIA çalışanları THY ile ortak uçuşa karşı çıktı

THY ile işbirliği yapmak için geçen yıl aralık ayı sonunda ön anlaşma yapan Pakistan Havayolları (PIA) çalışanları, işbirliğini protesto etti. Başkent İslamabad’daki Uluslararası Benazir Butto Havalimanını ulaşıma kapatan yüzlerce PIA çalışanı, gelir kaybı yaşayacaklarını iddia ederek ön anlaşmanın feshedilmesini istedi.  Sabah erken saatlerde Uluslararası Benazir Butto Havalimanının girişinde toplanan bine yakın PIA çalışanı, protokol yolunu da ulaşıma kapattı. Protestocuların havalimanı giriş ve çıkışlarını kapatmasının ardından, İslamabad’dan yapılan iç ve dış uçuşların iptal edildiği duyuruldu. Pilotlar, kabin ve yer ekibi çalışanlarından oluşan protestoculara iktidardaki Pakistan Halk Partisi ve muhalefetteki Pakistan İslam Birliği Partisi de destek verdi.
Pakistan’ı dünyaya taşıyacak
THY ile PIA arasında imzalanması planlanan anlaşmaya göre, PIA, Avrupa ve ABD uçuşlarını durduracak. Bu seferler İstanbul üzerinden THY uçakları ile gerçekleştirilecek. PIA bu operasyon ile zararını azaltmayı hedefliyor. PIA, geçen yılı 80 milyon dolar zarar ile kapamıştı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı