Dünya Haberleri

  Türkiye’ye hizmet etmek Azerbaycan’a hizmettir

  BAKÜ
  20.09.2014 - 01:02 | Son Güncelleme:

  BAŞBAKAN Davutoğlu, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile yaklaşık 1 saat baş başa görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu:

  ÖZ VATANIM

  “Biz hangi mevkide olursak olalım hangi vazifeleri ifade edersek edelim, bu vazifeleri yaparken, Türkiye ve Azerbaycan arasında herhangi bir fark gözetmeyiz. Bizim için Türkiye’ye hizmet, Azerbaycan’a hizmettir. Azerbaycan’a hizmet etmek, Türkiye’ye hizmet etmektir. Ben daha önce Dışişleri Bakanı olarak, Başbakan olarak da Azerbaycan’ı her zaman öz vatanım olarak bildim. Azerbaycan bizim için aşktır, sevdadır, bir muhabbettir.

  KARABAĞ KURTULANA KADAR

  Karabağ sorunu ve Ermenistan uzlaşmaz tutumunu sürdürdükçe bütün bu projelerin dışında kalıyor. Azerbaycan topraklarının her bir santimetrekaresi kurtulana kadar Türkiye, Azerbaycan’ın verdiği mücadelenin yanında olacaktır. Uluslararası hukuk bunu böyle söylüyor. Uluslararası hukukun gereği yapılana kadar da Türkiye ile Azerbaycan omuz omuza bölgeyi barış bölgesi yapmak için çaba sarf edecektir ve Azerbaycan’a yönelecek her türlü olumsuz tavır, Azerbaycan’da olduğu kadar, Türkiye’de de aynı tepkiyi görür.”

  ASRIN PROJESİ

  Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise Türkiye ile Azerbaycan arasındaki enerji işbirliklerinin bölge ve dünya ülkeleri için de önemli olduğunu belirterek, başlangıç kısmının temeli atılacak Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’ni (TANAP) 21’inci asrın projesi olarak niteledi ve şöyle devam etti: “Azerbaycan, Şahdeniz ve TANAP’ta Türkiye’nin payının artırılmasını kabul ediyor. TANAP, Türkiye-Azerbaycan projesidir.”


  Türk Okulu’na ziyaret

  DAVUTOĞLU, merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in kabri ile Türk ve Azeri şehitliklerini ziyaret etti. Ardından da Bakü Türk Okulu’na geçti. Ana sınıfından liseye kadar eğitim verilen okul binası önünde öğrenciler Davutoğlu’nu, Türk ve Azerbaycan bayraklarıyla karşıladı. sohbet etti, ‘çak’ yaptı. Davutoğlu, öğrencilerden hep bir ağızdan “Çok yaşa Azerbaycan, çok yaşa Türkiye” demelerini istedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı