Gündem Haberleri

  Türkiye’ye gelecek yeni Prius

  Hürriyet Haber
  22.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yollara çıktığı 1997 yılından bu yana 1 milyondan fazla satılan dünyanın en başarılı ve ilk seri üretim hibrid otomobili Prius, yeni yüzünü gösterdi. Ocak ayında resmi tanıtımının yapılacağı Detroit Otomobil Fuarı öncesinde vitrine çıkan 3’ncü nesil Prius, yenilenen benzinli ve elektrik motorunun yanı sıra, baştan aşağıya değişen tasarımıyla dikkat çekiyor.

  Autoshow fuarı ile birlikte güncel versiyonu Türk tüketicisinin karşısına çıkan Prius, Türkiye’deki 800 potansiyel müşteri tarafından test edildikten sonra 2009 yılının ikinci yarısında yeni yüzüyle satışa sunulacak.

  Yeni Prius’un tasarımına genel olarak bakıldığında Toyota’nın Adapazarında’ki fabrikasında üretilen Auris’e benzer bir ön yüze sahip olan araç, Prius’a özgü formunu koruyor. Ocak ayında Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak olan yeni Prius, iç mekanında da ilk kez Auris’te kullanılan fonksiyonel kokpit tasarımına kavuşmuş. Güncel versiyonda uzay gemisini andıran bir iç mekan kullanılırken; yeni versiyonda kokpit yerini daha sade kumanda birimlerine bırakmış. Prius teknik anlamda da pek çok yeniliğe uğramış. Daha güçlü benzinli ve elektrikli motorların kullanıldığı araç, elektrik gücünü lithium-ion piller yerine kullanılan "nickel-metal hydrad" akülerden alıyor. Böylece yakıt tüketimine daha uzun süre katkı sağlanabiliyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı