Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkiye yatırımcıların gözünü korkutuyor

  Reuters
  22.12.2009 - 12:42 | Son Güncelleme:

  Hükümetin, 2011 seçimleri öncesinde siyaset sahnesinde yaşanan ısınmanın da etkisiyle ekonomi politikalarını ikinci plana atması, yatırımcıları 2010 için tedirgin ediyor.

  Reuters haber ajansında, “Investors may turn wary as Turkish risk factors flicker (Türkiye’de risk faktörlerinin artması yatırımcılar için endişe yaratıyor) başlığıyla yayımlanan haber analizde, geçtiğimiz yıl ülkede finans piyasalarında sıkıntı yaratan siyasi sorunun yatırımcıları etkilemediği, ancak önümüzdeki yılda bunun tersi olabileceğine dikkat çekildi.   

   

  Haber analizde, 2011’de gerçekleşecek seçimde AK Parti’nin büyük oy kaybetmesine neden olacak siyasi gerginliklerin, 2010 yılı için yatırımcıları tedirgin ettiği belirtildi.  

   

  MALİ SORUNLAR İKİNCİ PLANA MI ATILACAK?

  Reuters analizinde, analistlerin gelecek yıl düzenlenecek seçimler öncesinde, kendilerini çok fazla siyasi sorunlara veren politikacıların, Uluslararası Para Fonu (IMF) desteğinin mali disiplini olmadan, finansal sorunları ikinci plana atmalarından korktuğu ifade edildi. Bununla birlikte, ülkenin bütçe açığının 2010 sonrasında gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) yüzde 5'i ile 6'sı arasında bir orana denk gelmesinin de yatırımcılar arasında tedirginlik yarattığı vurgulandı.

   

  Başbakan Tayyip Erdoğan’ın gündeminin büyük bir kısmının Avrupa Birliği’ne katılma başvurusuyla bağlantılı olduğuna dikkat çekilen analizde, Türk hükümetinin ülkenin ekonomik ve siyasi standartlarını AB üyesi ülkelerinkine benzer bir hale getirmeye çalıştığı belirtildi.

   

  “TÜRKİYE SATRANÇ OYUNU GİBİ”

   İsviçreli yatırım bankası UBS analistlerinden Reinhard Cluse’un “Türkiye tahtanın yarısının saklı olduğu bir satranç oyununa benziyor. Oyunun tamamını anlamak da zorlanıyoruz” yorumuna yer verilen analizde, ülkede geçtiğimiz yıl yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen analistlerin beklentilerini yüksek tuttuğu hatırlatıldı.

   

  Reuters, Türkiye'nin 2009’da AB üyeliği umudununu azalttığı, ekonomisinde derin bir resesyon yaşadığı ve hükümetin IMF ile yeni bir kredi desteği anlaşması imzalama konusunda net tavırlar sergilemediğine de vurgu yaptı.

   

  Yabancı yatırımcıların çoğunluğuına sahip olduğu İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) bu yıl yüzde 88’lik bir yükseliş yaşadı ve gelişmekte olan piyasalar arasında öne çıkan bir performans sergiledi.

   

  Yatırımcıların risk algılarının en iyi göstergelerinden biri olan Türk lirası ise 2009'da istikrarlı şekilde seyretti. Ancak Pazartesi günü doların 1,5220 liraya yükselmesi, liranın en büyük yükselişini yaşadığı Ekim ayından sonra dolar karşında zayıflamasına neden oldu.

   

  Analize göre, 2001 yılında yaşanan ulusal mali krizden sonra gerçekleştirilen reformlar, Türkiye’nin yaşanan son krizde gelişmekte olan diğer ülkelere kıyasla daha iyi bir konumda olmasını sağladı. Bu durum kredi derecelendirme kuruluşlarının son hareketleriyle de onaylandı.

   

  Reuters, Fitch'in Türkiye’nin borç görünümünü iki puan yükselterek, BB+’ya yükselttiğini de hatırlattığı analizde, yine de bu notun Türkiye’yi yatırım yapılabilecek bir ülke seviyesine çıkarmadığının altını çizdi.

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı