Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkiye yaparsa iyi yapar

Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, dünya genelinde Türkiye'ye bakışın değiştiğini belirterek, “Artık bir işe başlarken, 'Türkiye bunları yapabilir mi?' diye sorulmuyor. 'Türkiye yaparsa iyi yapar' deniyor. Akdeniz Oyunları da bunlardan birisi olacak” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Özak, Mersin gezisi sırasında, Ahmet Ayaz Futbol Sahası ve Tevfik Sırrı Gür Stadı'nda incelemelerde bulundu. Daha sonra kente yeni yapılması planlanan ve Mersin Üniversitesi (MEÜ) yakınlarında bulunan stat alanını inceleyip, yetkililerden bilgi alan Özak, ardından MEÜ Çiftlikköy Yerleşkesindeki öğrenci yurdu inşaatını gezdi. Bakan Özak, burada telefon ile görüştüğü YURTKUR Genel Müdürü Hasan Albayrak'a yurt inşaatlarının yer tahsisinin hızlandırılması konusunda talimat verdi.

Bakan Özak, temaslarının ardından 2013 Akdeniz Oyunları”nın Mersin'e verilmesi nedeniyle HiltonSA Otelinde düzenlenen basın toplantısına katılarak, bugün bir başarı öyküsüne tanık olduklarını, bunun da halkın başarısı olduğunu söyledi.

Organizasyonun kentte en iyi şekilde düzenlenebilmesi için ellerinden gelen desteği sağlayacaklarını, bu konuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da talimatının bulunduğunu belirten Özak, “Üniversite oyunlarını Erzurum'da yaptık. Çok kolay bir iş değil. Ama hükümetimizin ve yerel yöneticilerin desteğiyle bu işin altından alnımızın akıyla çıkacağız” dedi.

Türkiye'nin duble yollar ve eğitim alanındaki çalışmalarıyla rekorlar kırdığını, ancak bunların büyük organizasyonlarla tanıtılabildiğini bildiren Özak, şöyle devam etti: “Akdeniz Oyunları'nın yapılmasına 2 yıl kala bunu bize veriyorlarsa, bu bizim en büyük başarımızdır. Bu başarı ayrıca Akdeniz Oyunları'nın ardından da yeni organizasyonlardaki şansımız artacak. Spor bir gelişmişlik göstergesidir. Ne yaparsanız yapın, yanına sporu, kültürü ve sanatı koymazsanız bir anlamı olmayacak. Gezegenimizin ortak tutkusu spor. Erzurum'daki etkinlikler ve İstanbul'daki basketbol organizasyonlarını tüm dünya izledi. Akdeniz Oyunları'nı da dünya izleyecek. Medeniyetler ittifakında 2 kişiden biri olmuşsanız, G20'nin sayılı aktörlerindenseniz, NATO'nun kurucularındansanız, önemli bir ülkesiniz. O yüzden biz dünya genelinde çok önemli bir ülkeyiz. Türk milletinin başarısı bu. Siyaset yapmıyoruz. Biz sadece milletin hizmetkarıyız.”

Bakan Özak, dünya genelinde Türkiye'ye bakışın değiştiğine işaret ederek, “Artık bir işe başlarken, Türkiye bunları yapabilir mi diye sorulmuyor. 'Türkiye yaparsa iyi yapar' deniyor. Akdeniz Oyunları da bunlardan birisi olacak. Dünya otoriterlerine soruyoruz, 'Erzurum'daki organizasyonu nasıl buldunuz?' diye. 9.9 cevabını aldığımızda, neden 10 değil diye merak ediyoruz. Ama merakımızı, 'Nazar değmesin diye' ekleyince gideriyorlar. Bu hepimizin gurur kaynağı” diye konuştu.

40 YIL ÖNCE İZMİRDE YAPILMIŞTI

Akdeniz Oyunları'na 40 yıl önce İzmir'in ev sahipliği yaptığını hatırlatan Özak, şunları söyledi: “40 yıllık kahvenin hatırını yeniden Mersin'de tazeleyeceğiz. Erzurum'da sadece spor organizasyonu yapmadık. Aynı zamanda çok önceden kentin kültürünü yansıtan etkinlikler yaptım. Mersin bu konuda çok zengin. Tarihi çok geniş. Osmanlı'nın Mersin ile ilgili fermanını çıkartacağız. Erzurum'da yapılan bir çok etkinliği burada da hayata geçireceğiz. Erzurum'da kentsel dönüşüm yapıldı. Bu sayede artık pırıl pırıl bir Mersin bulacağız. Bunun için elimizden geleni yapacağız. Yerel yönetimin siyasi partisine de bakmadan, tek yumruk olup hareket edeceğiz. Çalışmaları siyaset üstü bir gözle bakarak hareket edeceğiz. Çünkü bu siyaset değil, tüm Türkiye'yi ilgilendiren bir durum.”

Çalışmalara çok yakın bir süreçte başlayacaklarını dile getiren Özak, şöyle devam etti: “Yarından tezi yok bakanlarımızla başbakanımızla harekete geçeceğiz. Gerekli hız ve tecrübeye sahibiz. Dünyanın en büyük müteahhitlik sektörüne ve turizm değerlerine sahibiz. Bunları değerlendireceğiz. Misafirlerimizi ağırlayacağımız yurtlar, 3 yıldızlı otel gibi. Erzurum'da özellikle sağlıkta çok büyük artı not aldık. Snowboard yapan bir çocuk hastalandı, hemen hastaneye kaldırıldı, tedavisi yapıldıktan sonra da özel bir uçakla ülkesine gönderildi. Aynı sistem burada da olacak. Özel ambulans uçaklar ve helikopterler Mersin'in hizmetinde olacak. Oyunların kente getirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederiz.”

Özak, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kentte hava limanı yapılması yönündeki çalışmalarıyla ilgili bir soru üzerine Özak, “Bu konuda bakanlığın almış olduğu kamulaştırma kararı var, çalışmalar hızla devam ediyor. Dönüşte ilk işimiz bunu Başbakanımız ve Ulaştırma Bakanımızla konuyu görüşmek olacak. Teknik konuyu ise bir sonraki toplantımızda görüşüp vereceğiz” yanıtını verdi.

Bakan Özak, kente Akdeniz Oyunları sayesinde ne kadarlık yatırım yapılacağı yönündeki soruya, “Bu konuda tahmini bir rakam söyleyebilirim. Organizasyon ve tesisle 200 milyon Avro'yu geçebilir” dedi.
Özak, konuşmasının ardından milli atletler Nevin Yanıt ve Burcu Ayhan'ı tebrik etti ve başarılarını artırmaları için önerilerde bulundu.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN DESTEKLERİ

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, kentin tarihinden itibaren Türkiye'nin dışa açılan bir yüzü olduğunu ve kentin bir dünya şehri olduğunu söyledi.

Halkının kardeşlik içerisinde yaşandığı Mersin'in tüm Türkiye'ye örnek olmasını isteyen Güzeloğlu, kentin sahip olduğu potansiyellere dikkati çekerek, zenginlikler sayesinde önümüzdeki yıllarda Mersin'in bölgesinde belirleyici güç olacağını vurguladı.

Organizasyonun Mersin'e ve Türkiye'ye önemli kazançlar sağlayacağını anlatan Güzeloğlu, “Mersin bu oyunlara çok güzel bir ev sahipliği yapacak. Türkiye'nin giderek artan öneminin ve farkındalığının sonucu bugün Mersin'de görülecek” diye konuştu.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Hazırlık Düzenleme Kurulu Genel Direktörü Yalçın Aksoy, uzun zamandır herhangi bir organizasyona Mersin'deki kadar istek ve arzu görmediğini dile getirdi.

Gelinen süreçte sık sık Akdeniz Oyunları Komitesi Başkanı Amar Addadi ile görüştüklerini vurgulayan Aksoy, bir çok yükümlülüğü yerine getiremeyen oyunların Yunanistan'dan alınmasının hemen ardından Mersin'in yeniden harekete geçtiğini belirtti.

Siyasi tatsızlığa yer vermeden oyunları Yunanistan'dan alarak, kente kazandırabilmenin sevinicini yaşadıklarına işaret eden Aksoy, “Çok kısa bir sürede oyunları kendi lehimize çektik. Sayın Başbakanımız başta olmak üzere herkes tam bir takım oyunu sergiledi” dedi.

AK Parti Mersin Milletvekili Kürşad Tüzmen, oyunların Mersin'de yapılmasına karar verildiğinin açıklandığı 23 Şubat tarihini “kent adına bir milat olarak” nitelendirerek, şunları kaydetti: “Mersin olimpiyat şampiyonları yetiştirmeye alışmış bir kent. Kentin tetikleyici etkisinden yararlanacağız. Burada inanılmaz bir potansiyel var. Oyunlar bunları tetikleyecek. Bugünü sizlerle, kentimizin halkıyla paylaştığım için büyük bir mutluluk duyuyorum. Mersin sonuna kadar mücadele etti ve hakkını aldı. Artık Mersin makus talihini de yendi.”

DİĞER KONUŞMACILAR

Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, genellikle gülmeyen bir kişiliğe sahip olduğunu belirterek, “Ama bugün kendim bile şaşırdım, çünkü yüzüm hep gülüyor” dedi.

Memnuniyetini ve sevincini dile getiren Özcan, organizasyonun verimli şekilde tamamlanabilmesi için ellerinden gelen desteği vereceklerini ifade etti.

Oyunlara adaylık sürecinde zaman zaman ümitlerinin yıkıldığını anlatan Özcan, şöyle konuştu: “Adaylık sürecinde ayrım yaptıklarını söylüyorduk. Ama geçen hafta Fransa'dan olumlu bir sinyal alınca, oyunların kentimize geleceğine dair inancımız güçlendi. Bir işe başlamak yarısını başarmaktır. Bizde bu işin önemli bir kısmını tamamladık. Başbakanımızın Garanti Mektubunu vermesi, bizi çok heyecanlandırdı. Bunların hepsi Mersin için çok önemli bir adım. Mersin zaten yükselen bir yıldız. Yükselen bir yıldıza yeni bir yıldız eklemek, kentimizi topyekun kalkındıracak. Mersin artık dünyada spor şehri olarak tanıtılacak.”

Özcan, oyunların Mersin'e verilmesinde AK Parti Mersin Milletvekili Kürşad Tüzmen'in önemli katkılar sağladığını sözlerine ekledi.

MEÜ Rektörü Prof. Dr. Süha Aydın da uzun soluklu bir çalışmanın ürünü olan oyunların kentte düzenlenmesinden dolayı çok heyecanlı olduklarına işaret ederek, organizasyonun kazanılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.
Mersin'in oyunlarla çok sayıda kazanç elde edeceğini ifade eden Aydın, “Mersin, bugüne kadar yeterince tanıtılamamıştı. Fakat şimdi önümüzde çok büyük bir fırsat var. Bunu iyi şekilde değerlendirebilmek için elimizden geleni yapacağız. Yapılacak çalışmalar sayesinde en kazançlı kurum ise üniversitemiz olacak. Çünkü bu sayede yapımı süren hastanemiz ve öğrenci yurdumuz tamamlanacak” dedi.

İl Gençlik ve Spor Müdürü Emrullah Taşkın ise bugün gelinen noktaya ulaşmak için 6 yıl süren emek verildiğini belirterek, “Bugüne ulaşmamızda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, kentimizin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'ndan Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan'a kadar herkesin emeği geçti. Yani ülkenin liderlerinden kentimizin dinamiklerine kadar herkes el ele verdi” diye konuştu.

Taşkın, 3 bin 500 civarında sporcunun katılması beklenen Akdeniz Oyunları'nda, antrenörlerle birlikte kente 6 bine yakın kişinin geleceğini, 24 ülkeden farklı düşüncelere sahip gençlerin buluşturulmasıyla dünya barışına da katkı sağlanacağını kaydetti.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler