Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Türkiye ve Yunanistan arasında köprü Gant Kupası

Hürriyet, Bodrum’da yapılan Gant Kupası Yelken Yarışları’na bu yıl üçüncü kez sponsor oldu.

Bodrum Milta Marina ile hazır giyim markası Gant tarafından düzenlenen yarış, Yunanistan ile Türkiye arasında altı yıldır bir köprü oluşturması nedeniyle de büyük önem taşıyor. Bu yıl kırk teknenin katıldığı yarışın galibi Caramio oldu.

Hürriyet, bundan iki yıl önce Gant Kupası’na ilk kez sponsor olduğunda, ben yıllar önce gönül koyduğu sevgiliyi unutmuş görünen bir yelkenseverdim. 2004 Gant Kupası, bana hem yeni dostlar kazandırdı, hem bu sayfayı ve sütunu doğurdu, hem de Halki’yi satın almamı sağlayarak küllenmiş görünen deniz ve yelken aşkımı canlandırdı./images/100/0x0/55ea56bcf018fbb8f87976e3

Gant’in Türkiye temsilcisi Can Serdengeçti’nin, Türk basınındaki dış habercilerin çoğunun tanıdığı rahmetli Cem Serdengeçti’nin kardeşi olduğunu öğrendiğimde hemen bir dost kazandım.

Üstelik bu dost, Bodrum Açık Deniz Yat Kulübü tarafından düzenlenen, Türkiye’de yelkeni güçlendirecek önemli bir uluslararası organizasyonu eşi Sibel Tilev ile birlikte destekliyordu. Yılların denizcisi, Bodrum Milta Marina Genel Müdürü Ömer Karacalar’ın lojistik ve teknik desteğinin yanı sıra, Bodrum Yarımadası’ndaki D-Marin ve Port Yalıkavak Marinaları da işin içine giriyor ve yelken sporu dört gün süre ile Türkiye gezi tekneciliğinin merkezi olan Bodrum Yarımadası’na hakim oluyordu.

HALKİ BODRUM’DA

Geçen hafta yarışın başlamasından bir gün önce Bodrum Milta Marina’ya eşim ve kızım ile gittiğimde, teknemiz Halki de oradaydı. Benim açımdan Gant Kupası’nın geçen iki yıldan en büyük farkı buydu. Gant Kupası’nı iki yıl önce izlerken Turgutreis D Marin’de rastlayıp aldığım Idalia, elden geçip Halki diye yeniden adlandırıldıktan sonra Bodrum’a bizlerle birlikte dönmüştü.

TRAFİK TIKANDI

Yarışın açılış gecesi keyifliydi. 27 Temmuz’da saat 12’de başlayan yarış öncesinde, teknelerin kıyıya en yakın dönecekleri noktaya, Karaada’nın Batı ucunda rüzgarsız bir küçük koya kıçtan kara olduk Halki ile. Henüz, havanın kalması ile bu bölgede trafik tıkanıklığı yaşanacağını bilmiyorduk. Gerçekten de, kıyıya çok yaklaşan tekneler frene basmış gibi önümüzde kalakaldı ve üst üste yığıldı. Biraz acemilik, biraz şanssızlık herhalde. İsim vermeyeyim ama deneyimli tekneler açıktan geçerek trafiğe takılmadılar.

Birkaç dakikalık karambolun ardından tekneler burnu geçip Ege’nin meltemine pruvalarını verdiler ve sertleşen havada bitiş çizgisine doğru çıkmaya başladılar. İstanköy Marina’da (Kos) gecelenecekti.

Halki ile keyifli bir orsa seyri ardından epey geç ulaştığımız İstanköy Marina’da, önceki yıllarda oynadığı kasap havası ile ne kadar kıvrak olduğunu gösteren palamarcı Stavros tarafından karşılandık. "Halki listede yok" dedi; bu yıl işlerin ne kadar düzenli yapıldığını anlatarak, güzel bir de diskur geçti ve marinanın dolu olduğunu anlattı. "Sen benim kim olduğumu biliyor musun" diye sormaya gerek kalmadan birkaç telefon ile meseleyi çözüp Halki’yi marina fenerinin dibine aborda ettik; su ve elektrik ganiydi.

VER ELİNİ GÖKOVA

Keyifli bir gece; güzel bir ödül töreni ve herkes dağıldı... Geçen yılların tersine marina bahçesinde yemek yoktu. İstanköy’ün güzel otellerinden birinde yediğimiz yemek vasatın altındaydı.

Kritik bir karar vermem gerekiyordu. Yarışın tamamını izlemek mi, yoksa ilk kez Halki ile denize çıktığım Bodrum’dan Gökova’ya doğru yelken basmak mı?

Tahmin edeceğiniz gibi... Gökova’ya doğru yelken bastık. Çok da keyifliydi. Acemi yelkencinin Gökova maceraları haftaya!

Bu arada Gant Kupası çok keyifli bir şekilde tamamlandı ve duyduğuma göre de, tüm katılımcılar çok memnun kaldı.

KİM KAZANDI?

Yelkencilere ödüllerini Doğan Holding Kurumsal Kimlik İletişim ve İnsan Kaynakları Grup Başkanı İpek İlter ve Foça Deniz Üs Komutanı Tümamiral Tayfun Uraz verdiler. Bodrum Milta Marina Genel Müdürü Ömer Karacalar, "Bu yıl bir rekordu. Yelken ve yatçılığı sevdirmek, bu sporu yapanların sayısını arttırmak amacıyla altı yıldır ara vermeden bu yarışı düzenlemek bizim için çok önemliydi" dedi.

IRC 1CaramioBülent Özgen

IRC 2Meltem Timuçin Önür

IRC 3aKon TikiÖmer Karacalar

IRC 3bYeşilM. Şükrü Yılmaz

DestekDouble PlayAli Albayrak
X