Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkiye ve Ürdün nükleer anlaşmaya imza attı

  Xinhua
  18 Şubat 2011 - 09:43Son Güncelleme : 18 Şubat 2011 - 09:43

  Türkiye ve Ürdün, nükleer alandaki deneyimlerini paylaşmak ve nükleer enerjiyi barışçı amaçlar altında kullanmak adına yeni bir anlaşma imzaladı.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor    

   

  Perşembe günü imzalanan anlaşma uzmanlık paylaşımı, nükleer işlemlerde işbirliği, nükleer reaktörlerin yenilenmesi ve muhafaza edilmesini kapsıyor. Ürdün Enerji Bakanı Halid Toukan, “Bu anlaşmanın imzalanması Ürdün ve Türkiye arasındaki ilişkilerde bir dönüm noktası. Aynı zamanda Ürdün’ün nükleer programı için daha fazla uluslararası destek sağlayacak” dedi.

   

  Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Zafer Alper ise Türkiye’nin tesislerinde Ürdünlü öğrenci ve uzmanlara eğitim vermeye hazır olduğunu belirtti.

   

  İki ülke aynı zamanda bilimsel araştırma ve teknik uzmanlıkların paylaşımını içeren bir dizi projede de ortak bir çalışma grubu kurulması kararına vardı.

   

  Elektrik üretimi için üç veya dört nükleer reaktör yapmayı planlayan Ürdün, Türkiye’yle yaptığı türden benzer anlaşmaları Fransa, Güney Kore, Çin, Kanada, Rusya, İngiltere, İspanya, Arjantin, Japonya, Romanya ve İtalya ile de imzaladı.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı