Türkiye ve Rusya Türk Akımı'nın ilk hattında anlaştı

CİHAN
08.09.2015 - 09:15 | Son Güncelleme: 08.09.2015 - 09:15

Türkiye ve Rusya arasındaki anlaşmazlık çözüldü...Gazprom Başkan Yardımcısı Aleksandr Medvedev, Rus doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Türk Akımı projesinin ilk ayağının inşasında Ankara ile anlaştıklarını açıkladı.

Türkiye’nin Türk Akımı’nın 2,3 ve 4’üncü hatlarından vaz geçmediğini ifade eden Medvedev, projenin Avrupa’nın talebine göre gelişeceğini söyledi. Moskova’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Medvedev, “Türkiye ile önce birinci hat, daha sonra da diğer hatların inşası konusunda anlaştık. Ankara’nın diğer hatlardan vaz geçtiği iddiaları doğru değil?” dedi.

Türkiye ve Rusya Türk Akımının ilk hattında anlaştı
Türk Akımı projesi Rus gazını Karadeniz altından Avrupa'ya ulaştıracak.

Türkiye ve Rusya Türk Akımının ilk hattında anlaştı

TÜRKİYE ALMAK İSTİYOR

Rusya, Türk Akımı’nın haziran ayında inşasına başlanacağını açıklamıştı. Ancak Türkiye’de devam eden siyasi belirsizlik ve doğalgaz fiyatlarında pazarlıkların sürmesi nedeni ile imzalar yılbaşından bu yana atılamadı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Aralık 2014’de Türkiye’ye yaptığı ziyarette Güney Akım’ın iptal olduğunu, Türk Akım’ı konusunda mutabakata varıldığını açıklamıştı. Gazprom’un toplam 63 milyar metreküp kapasite planladığı Türk Akımı’nın ilk hattından sevk edilecek 15,75 milyar metreküplük doğalgazı Türkiye almak istiyor.

Türkiye ve Rusya Türk Akımının ilk hattında anlaştı RUSYA’DAN TÜRK AKIMI İÇİN TEKLİF

MALİYET 11.4 MİLYAR EURO

Rus haber ajansı TASS’a konuşan Gazprom kaynakları Türkiye’ye doğrudan doğalgaz arz edecek ilk hattın 4,3 milyar Euro’ya mal olacağını, toplam 4 hattın ise maliyetinin 11,4 milyar Euro olacağını belirtmişti.

Etiketler: putin , RUSYA TÜRKİYE


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı