AYDIN HABERLERİ

Türkiye Ve Avrupa’nın Dört Ülkesinde Yaşlılar Toplumla Kaynaştı

IHA
03.09.2015 - 10:15Son Güncelleme :

TÜRKİYE VE AVRUPA'NIN DÖRT ÜLKESİNDE YAŞLILAR TOPLUMLA KAYNAŞTI

IHA

Aydın Eğitim ve Gençlik Derneği’nin Hollanda, Belçika, Fransa ve Polonya’dan ortaklarıyla yürüttüğü “Yaşlı Bakımı ve Kültür” projesi kapsamında yaşlıların toplumla kaynaşması sağlandı.
Daha çok yerelde gerçekleştirdiği faaliyetlerle tanınan Aydın Eğitim ve Gençlik Derneği (AEGED), 2013 yılında AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’na (Ulusal Ajans www.ua.gov.tr) sunduğu “Yaşlı Bakımı ve Kültür” adlı Grundtvig Öğrenme Ortaklıkları projesini başarılı bir şekilde tamamladı. Temel amacı yaşlıların izole edilmişliklerini kırmaları için, onları içinde yaşadıkları toplumla ilginç bağlar kurdurarak Avrupa Boyutunda sanatsal ve kültürel deneyimleri paylaşmak ve geliştirmek olan proje; Hollanda, Belçika, Fransa ve Polonya’dan ortaklarla 2 yıllık bir süreçte gerçekleştirildi.
Proje ile ilgili detaylı bilgi veren Dernek Başkanı Erkan Akar, “Bu proje yaşlıların yaşadıkları toplumun diğer kesimleriyle özellikle de gençleriyle güçlü bir kültürel etkileşimi ve değişimi amaçlamıştır. Yaşlıları izole edilmişliklerinden dışarı çıkarmayı hedeflemiştir. Onları kültürel- sanatsal anlamda görsel sanatlar, müzik, dans, tiyatro ve el işleri gibi faaliyetlere katılmaya davet etmiştir. Yaşlılar nesiller arası gruplarda sanatçı veya katılımcı haline gelmişlerdir. Bu bağlamda daha çok koro, şiir ve ebru çalışmaları yaptırılmıştır. Nesiller arası diyaloğun oluşmasında çocuklar, gençler, genç yetişkinler ve yetişkinler etkin ve aktif rol oynamışlardır. Aynı zamanda Avrupa boyutunda bilgi, deneyim ve metot aktarımı ile kurumlar arası işbirliği güçlendirilmiştir. Özellikle Türk toplumunun anne - babasını kendi evinde bakması onları şaşırtmış ve cezbetmiştir. Proje katılımcıları arasında Aydın Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden idareciler ve uzmanlar, Aydın Huzurevi Müdürlüğü, hemşireler, müzisyenler, sanatçılar ve de evde yaşlı bakımında bulunan kişiler yer almıştır” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Türkiye Ve Avrupa’nın Dört Ülkesinde Yaşlılar Toplumla Kaynaştı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Eylül 2015 tarihinde saat 10 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Türkiye Ve Avrupa’nın Dört Ülkesinde Yaşlılar Toplumla Kaynaştı haberi güncellenecektir.

  AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:37
  • Guneş
   07:13
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:11
  • Akşam
   18:36
  • Yatsı
   20:00
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı