Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türkiye, üç krize komşu NATO ülkesi

  Enver ALAS/İSTANBUL,(DHA)
  12 Eylül 2015 - 23:36Son Güncelleme : 12 Eylül 2015 - 23:36

  BU yıl Türkiye'nin ev sahipliğinde toplanan NATO Askeri Komite Genelkurmay Başkanları Konferansı İstanbul'da dün başladı.

  Konferansın açılış konuşmasını yapan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Türkiye'nin şu anda NATO'yu etkileyen üç büyük krize komşu olan tek NATO üyesi olduğunu belirterek "Bu krizlerden kastım Suriye, Irak ve Ukrayna krizleridir. NATO'nun güney ve doğu kanatlarında ortaya çıkan bu tehditler sizin de bildiğiniz gibi sadece bölgeyi değil aynı zamanda küresel güvenlik ortamını da etkilemektedir. NATO'nun, güvenlik ve emniyetini bu ortam içerisinde nasıl güvence altına alınacağını tartışmanın vaktidir" dedi.

  PKK bölgesel bir tehdit: Suriye'deki çatışmaların 2’nci Dünya Savaşı'ndan bu yana dünya üzerinde yaşanmış olan en büyük insani felaket olarak tanımlayan Akar, Suriye’nin küresel bir krize dönüştüğünü belirterek “Özellikle DAEŞ şimdiye kadar görülmüş en barbar terörist grup olarak hem bölgeye hem de küresel istikrara doğrudan bir tehdit oluşturmaktadır. DAEŞ'in faaliyetleri Türkiye sınırında gerçekleşmekte ve ciddi olarak NATO'nun güvenliğini de tehdit etmektedir. Bu çerçevede ulusal çabalarımızın ötesinde Türkiye uluslararası koalisyonla beraber DAEŞ'e karşı mücadelesini sürdürmekte kararlıdır."

  Türkiye'nin PKK terör örgütüyle olan mücadelesinin devam edeceğini ifade eden Akar, "PKK terör örgütü bölgesel güvenliğe de bir tehdit teşkil etmektedir. Suriye ve Irak'taki durumdan faydalanan PKK, uluslararası camianın gözünde meşruiyet kazanmaya çalışmaktadır. Ama bu esnada yaşlı, kadın, erkek ve çocukları öldürmeye, acımasız saldırılar düzenlemeye, masum insanların hayatını almaya devam etmektedir" diye konuştu. Suriye ve Irak'taki krizin komşu ülkeler ve koalisyonun üyeleri için daha karmaşık bir sorun haline dönüşmeye başladığını belirten Akar, "Şu anda bu tehditlere bir cevap vermeyecek olursak, kendimizi çok daha ciddi problemlerle karşı karşıya bulabiliriz. Diğer taraftan Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışma da ittifakımız ve bölgemizi etkilemektedir" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı