MUŞ HABERLERİ

Türkiye Tütün Üreticileri ve Pazarlama Birlikleri Genel Başkanı Solgun:

AA / Sabri Yıldırım
29.02.2016 - 14:38Son Güncelleme :

- "Dünyaca ünlü bu firmanın ülkemizde satışını gerçekleştirdiği tütün ve tütün mamullerine karşılık olarak, ülkemizde üretilen tütünün alımını yapması gerekmektedir"

Türkiye Tütün Üreticileri ve Pazarlama Birlikleri Genel Başkanı Solgun:
AA / Sabri Yıldırım

MUŞ (AA) - Türkiye Tütün Üreticileri ve Pazarlama Birlikleri Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, Yunanistan ile Philip Morris arasında bir süre önce imzalanan sözleşmeyi örnek göstererek, Türkiye'de de benzer anlaşmaların yapılabileceğini belirtti.

Solgun, yaptığı yazılı açıklamadı, Philip Morris International ile iştiraki şirketi olan Papastratos ABES'in önümüzdeki üç yıl boyunca şark tipi Yunan tütünlerini satın alacağını bildirdi.

Taraflar arasında sağlanan 3 yıllık anlaşmanın ardından, benzer bir anlaşmanın Türkiye'de de yapılabileceğini belirten Solgun, şunları ifade etti:

"Yunanistan'da imzalanan sözleşme, o ülkedeki üreticilerin yüzünü güldürdü. Bu sözleşme Yunanistan'a önemli ölçüde ekonomik girdi sağlayacak. Ülkemizdeki tütün üreticilerinin kurtuluşu olacak bu anlaşmanın yetkililerimizce dikkate alınması gerekir. Dünyaca ünlü bu firmanın ülkemizde satışını gerçekleştirdiği tütün ve tütün mamullerine karşılık olarak, ülkemizde üretilen tütünün alımını yapması gerekmektedir. Böyle bir anlaşma olması halinde 70 bin olan üretici sayısı 100 bini aşar. Tütün ithalatı da azalacak."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muş haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muş ilinden Türkiye Tütün Üreticileri ve Pazarlama Birlikleri Genel Başkanı Solgun: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Şubat 2016 tarihinde saat 14 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Türkiye Tütün Üreticileri ve Pazarlama Birlikleri Genel Başkanı Solgun: haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı