« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkiye turizmde kuş gribi tedirginliğini aşmaya çalışıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, kuş gribi nedeniyle turizmde yaşanabilecek sorunlara ilişkin, ”Başımıza gelen derdi, derdin Avrupa'ya yanlış intikalinin zararlarını asgariye indirmek için gayretlerimiz devam ediyor” dedi.

İSTANBUL (A.A)
SON GÜNCELLEME

Koç, THY'nin tarifeli uçağıyla Zürih'ten İstanbul'a gelişinde, Atatürk Havalimanı'nda temaslarına ilişkin açıklama yaptı.
Almanya'da, Düsseldorf'daki yatçılık fuarına, dün de Zürih'deki turizm fuarına katıldığını belirten Bakan Koç, şunları söyledi:

“Bu iki gün Avrupa'da bizimle iş yapan, en fazla turist getirenden, en az turist getirene kadar bütün tur operatörleriyle ve tur operatörlerinin birinci derece yöneticileriyle görüşmelerde bulundum. Ardından Zürih'teki fuara katıldım ve oradaki tur operatörleriyle müzakerelerde bulundum. Gerek Düsseldorf, gerek Zürih'teki toplantılarda fikirlerini aldım.”

Türkiye'nin Avrupa'daki tanıtımına ilişkin faaliyetlerin 1 Ocak 2006'da hazır hale geldiğini bildiren Koç, şunları kaydetti:

“Avrupa'da intikal ettirilen bazı imajların silinebilmesi için, Türkiye'de ilk defa bu kadar erken tanıtma çalışmalarımızı hazırlamamıza rağmen, yani 1 Ocak'ta tanıtımımızı hazır hale getirmiştik. Tanıtım şirketimizle beraber, ama Avrupa'ya intikal ettirilen imajın etkisiyle bizim tanıtımımızın etkisi birbirini götürmesin diye, hatta o imajlar akla gelmesin diye sabrettik. Zamanlamayı 1 Şubat'a erteledik. Bu da gösteriyor ki globalleşen dünyada hepimizin sorumluluğu, basın ve medyamız da dahil daha fazla olmaktadır.” Türkiye'nin tanıtımının devam edeceğini vurgulayan Koç, şöyle konuştu:
“Tanıtım, sadece ülkemin imkanlarını, güzelliklerini, ülkemin alternatifi olamayacak kadar turizm çeşitliliklerini yeni tanıtım firmamızla beraber Avrupa'ya sunmaktır. Bunu yaparken, Avrupa'daki tur operatörlerine de kendi tarzlarına uygun tanıtım yapmalarını, bunu yaparken de bizim 2006 tanıtım ihalesinde sağladığımız imkanlardan, inşallah neticeleri güzel olur, oradan kalan imkanlarla da Avrupa'daki tur operatörleri dostlarımızın sadece ve sadece tanıtım hizmetlerine 2005'de getirdikleri turist sayısına göre bakanlığım olarak katkıda bulunacağım. Herhangi bir ekstra destek söz konusu değildir. Çünkü bu kadar güzelliğe, bu kadar modernliğe, bu kadar ucuz fiyat verecek dünyada başka bir turizm destinasyonu yoktur. Ben hem kendi ülkemin gelirlerini düşünmek, hem de markamın değerini düşürmemek mecburiyetindeyim. Tur operatörlerine, turizmcilerimize, otel sahiplerine de söyledim. Başımıza gelen bazı hadiselerin hep birlikte üstesinden geleceğiz.”

KUŞ GRİBİ

İngiltere, Fransa, İspanya ve Rusya'nın yanı sıra Suriye ve İsrail'e de gideceğini ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, şöyle devam etti:

“Ama bu başımıza gelen derdi, derdin Avrupa'ya yanlış intikalinin zararlarını asgariye indirmek için gayretlerimiz devam ediyor. Evet Avrupa'da bir tedirginlik meydana gelmiştir. Getirenleri de sağduyuya, sorumluluğa davet ediyorum. Ama son zamanlarda hükümetimiz, gerek Tarım ve Köyişleri Bakanlığımız, gerek Sağlık Bakanlığımızın aldığı tedbirlerle neticeler soğumaya girmiştir. Bu soğumanın akabinde de 1 Şubat'tan itibaren Avrupa'nın her yerinde Türkiye bütün tanıtımıyla meydanlardadır. Televizyonda, radyoda, basında hatta teletekslerdedir.”
Bakan Koç, bir gazetecinin, “Yaşanan olumsuz imaj kuş gribinden mi kaynaklanıyor?” sorusu üzerine, “Bunu çok açık söylüyorum. Daha da açık söylemeye edebim müsaade etmiyor. Herkes de kendi sorumluluğunu üzerine alsın” yanıtını verdi.  Türkiye'nin krizlere alışık olduğuna dikkati çeken Koç, şunları söyledi:
“Ama hepimiz daha sorumlu olmak mecburiyetindeyiz. Geçen hafta içinde iki komşu ülkede ölüm hadisesi oldu. Ama hiçbir gazetede, hiçbir basın organında onlar yayınlanmadı. Lakin duyuluyor işte. Bu da neyi gösteriyor, şeffaflığımız iyi. Şeffaflığımız bir güven sağlayan husus. Şeffaflığımızı derken, abartmamamız lazım. Hepimizin daha sorumlu olması gerekiyor.”


Bunları da Beğenebilirsiniz