Dünya Haberleri

  Türkiye, tsunami uyarı sistemine teknik danışman

  Turan YILMAZ/MALDİVLER
  10.02.2005 - 01:30 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Güney Asya gezisinden sürpriz bir ‘Tsunami protokolu’ çıktı. Türkiye, deprem ve tsunami sonucu 300 bine yakın insanın yaşamını yitirdiği Tayland, Endonezya ve Malezya’nın yeni bir tsunami felaketi daha yaşamamak için kuracakları erken uyarı sistemine teknik danışmanlık yapacak.

  Erdoğan ile birlikte Güney Asya’ya gelen Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof.Dr. Gülay Barbarosoğlu, her üç ülkede de bu konudaki resmi muhatapları ile görüştüğünü belirtti.Barbarosoğlu, ‘Kuracakları ortak uyarı sistemi için bizden destek ve işbirliği talebinde bulundular. Biz teknik danışmanlık yapacağız’ dedi.

  Barbarosoğlu, erken uyarı sisteminin merkezinin Tayland’da olacağını ve Bangkok’taki Asya Afete Hazırlık Merkezi çatısı altında oluşturulacağını belirtti. Barbarosoğlu,Uzmanlarımız gelip onların bu sistemlerini kurmalarında yardımcı olurken biz de dünyada en yoğun depremlerinin yaşandığı bu bölgede görev yapan uzmanlardan çok şey öğreneceğiz’ diye konuştu.

  Barbarosoğlu, olası Marmara Depremi başta olmak üzere Türkiye’deki depremlere karşı bir erken uyarı sistemi kurulması yönünde başlattıkları çalışmaların da sürdüğünü belirtti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı