Gündem Haberleri

  Türkiye tek sesliliğe gidiyor

  Özgür ARSLAN/DHA
  17.09.2015 - 00:07 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay, Gazeteci-Yazar Ragıp Duran, TGC Hukuk Danışmanı Avukat Gökhan Küçük ve DİSK Basın İş Sendikası Genel Sekreteri Özge Yurttaş, ‘Tek Tip Gazeteciliğe Karşı; Gazetecilik’ başlıklı toplantıda bir araya geldi.

  Bazı gazetelerin manşetlerinin sanki gazeteler savcılık makamıymış gibi atıldığına dikkat çeken Turgay Olcayto, "Defalarca uyardık. Meslek etiğine uyun dedik. Ama ortada artık etik kalmadı. Etik yerine tetikçiler var şimdi. Türkiye çok seslilikten tek sesliliğe gidiyor. Totaliter ülkelerde görülen bir durum bu. Demokrasilerde görülmeyen işlerdir Türkiye'de basın sektöründe yaşananlar" diye konuştu. Hürriyet gazetesine yapılan taşlı sopalı saldırıya de değinen Turgay Olcayto, "Eli sopalıların ilk durağı Hürriyet'ti. Bundan sonra ne olur hangi yerleri alırlar bilemiyoruz" ifadelerini kullandı. Medya yöneticilerine açılan terör örgütü propagandası suçlamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan DİSK Basın İş Sendikası Genel Sekreteri Özge Yurttaş ise "Açılan bu davaların çoğunluğu hukuksallaştırılmış saldırı biçimi. Yasa oradaki fiile uydurularak bir suç yaratılıyor" dedi.

  Basın özgürlüğüne indirilmiş darbe

  GAZETECİLER Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Doğan Medya Grubu’na başlatılan soruşturmanın basın özgürlüğüne ve hukukun üstünlüğüne indirilmiş bir darbe olduğunu vurguladı. Bilgin, “İktidar yanlısı bir yayın organındaki haber ihbar kabul edilerek soruşturma başlatılması basın özgürlüğüne ve hukukun üstünlüğüne indirilmiş bir darbedir. Çağdışı uygulamalar kabul edilemez. Bu tür suçlamalarla topluma kin ve nefret tohumları ekilmektedir” dedi. İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Misket Dikmen de “Yaklaşan seçimler öncesi gerçekleştirilen bu saldırılar, ağır bir baskı unsurudur. Türk basını, 10 yıldan fazla süredir akıl almaz saldırılara maruz kalıyor. Neredeyse her gün yeni bir sansür girişimiyle karşılaşıyoruz. Her türlü saldırıyı reddediyor, artık yeter diyoruz” ifadelerini kullandı.

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı