Gündem Haberleri

  Türkiye Suriye'ye karşılık verdi

  Ümit Çetin / ANKARA
  04.10.2012 - 00:10 | Son Güncelleme:

  Başbakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada Akçakale'deki patlamadan sonra Suriye'de radarla tespit edilen bazı noktaların vurulduğu belirtildi.

  Başbakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

  "Bugün saat 16.30 sularında Suriye rejim güçlerince açılan top ateşi sonucunda, Şanlıurfa’ya bağlı Akçakale ilçemizde 5 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 9 vatandaşımız da yaralanmıştır.

  Bu menfur saldırıya, sınır bölgesindeki silahlı kuvvetlerimiz tarafından angajman kuralları doğrultusunda anında gereken karşılık verilmiş; radarla tespit edilen Suriye’deki noktalara top atışı yapılarak hedefler vurulmuştur.

  Olayla ilgili olarak Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla Dışişleri Bakanlığımız tarafından gerekli diplomatik girişimler derhal başlatılarak, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve Birleşmiş Milletler Konseyi üyesi bazı ülkelerin dışişleri bakanları ile telefon görüşmeleri yapılmıştır.

  Bu çerçevede NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile de bir telefon görüşmesi yapılmış; NATO Konseyi’nin acil olarak toplanması /images/100/0x0/563cb661f018fb32c8eca7a6kararlaştırılmıştır.

  Türkiye, angajman kuralları ve uluslararası hukuk çerçevesinde, Suriye rejiminin ulusal güvenliğimize yönelik bu tür provokasyonlarını asla karşılıksız bırakmayacaktır.

  Olayda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına sabır ve metanet; yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz.

  Kamuoyuna duyurulur."

  SURİYE BASINI DOĞRULADI

  Suriye bombası Türkiye'ye düştü
  Detayı için tıklayınız
  Genelkurmay teyakkuzda
  Detayı için tıklayınız
  Suriye'ye karşılık verildi
  Detayı için tıklayınız
  TBMM acil gündemle toplanıyor
  Detayı için tıklayınız
  Clinton: Durum çok çok tehlikeli
  Detayı için tıklayınız
  NATO'da olağanüstü toplantı
  Detayı için tıklayınız
  Akçakale'den önce bomba sonra biber gazı
  Detayı için tıklayınız
  Başbakan olayı nasıl öğrendi
  Detayı için tıklayınız
  Dışişleri'nde olağanüstü toplantı
  Detayı için tıklayınız
  Hükümetten ilk açıklama Çelik'ten
  Detayı için tıklayınız
  O oyun gerçek mi oluyor?
  Detayı için tıklayınız
  Türkiye şimdi ne yacak
  Detayı için tıklayınız
  Dehşet anlarından ilk görüntüler
  Detayı için tıklayınız
  CNN Türk muhabiri 15 gün önce böyle uyarmıştı
  Detayı için tıklayınız
  CHP Akçakale'ye heyet gönderdi
  Detayı için tıklayınız
  Arınç: Karşılık vereceğiz
  Detayı için tıklayınız
  Suriye daha önce de vurulmuş
  Detayı için tıklayınız

  Suriye basını Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Akçakale'deki patlamadan sonra Suriye'nin İdlib bölgesindeki bazı askeri hedefleri vurduğunu duyurdu.

  ANKARA'DA 3.5 SAATLİK KRİTİK ZİRVE

  Başbakanlık'ta yapılan kritik zirve sona erdi. Saat 20.20'de başlayan toplantı yaklaşik 3.5 saat sürdü.

  Akçakale’ye düşen bombanın ardından bakanlıktaki acil toplantıya Başbakan Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel , Genelkurmay 2. Başkanı Hulisi Akar, Adalet Bakanı Sadullah Ergin  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de katıldı.

  KABULDE ÖĞRENDİ

  Başbakan Erdoğan, Akçakale’ye düşen bombayı Başbakanlık Resmi Konut’ta 20-20 Association adlı finans kulübü üyeleri ile görüşme sırasındayken öğrendi.

  TELEFON TRAFİĞİ

  Erdoğan görüşmenin hemen ardından, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ve Akçakale Belediye Başkanı Abdülhakim Ayhan’ı arayarak ilk bilgileri aldı. Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel’le de telefonla görüşerek gelişmeler hakkında bilgi aldı.

  BAŞBAKAN YEMEĞİ İPTAL ETTİ

  Erdoğan telefon trafiği devam ederken, Resmi Konut’ta konuyla ilgili bürokrat ve danışmanlarıyla toplantıya başladı. Erdoğan bu toplantının uzaması nedeniyle yeni seçilen MKYK üyeleri, Merkez Disiplin Kurulu ve Parti İçi Hakem Kurulu üyelerine parti genel merkezinde vereceği yemeğe gitmedi. Davetliler yemeği Erdoğansız yemek zorunda kaldı.  


   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı