Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ‘Türkiye Suriye’ye tampon bölge planlıyor’

  Hürriyet Haber
  31 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 30 Mayıs 2011 - 22:57

  İngiliz Independent gazetesinin Ortadoğu uzmanı yazarı Robert Fisk, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın, Türk hükümetine iki defa yalan söylemesi üzerine Ankara’nın sinirlenerek, muhtemel bir mülteci göçü tehlikesine karşı Suriye sınırları içinde tampon bölge oluşturma planı yaptığını ileri sürdü.

  Robert Fisk Suriye’nin Ankara’ya söylediği yalanları şöyle sıraladı:  * Esad televizyona çıkıp reform ve demokratik seçimler vaat edeceğine 2 kez söz verdi. * Esad bizzat Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na, kardeşi Mahir’e bağlı ordu birliklerini sokaklardan çekme sözü verdi.
  Kamışlı’nın çok ötesine
  Esad’ın sözünlerinde durmadığını belirten Fisk, yazısında şu görüşlere yer verdi:
  “Suriye’den akan yüzlerce mülteciyi gören Türk hükümeti, 1991 Körfez savaşı ertesinde sınırlarını etkisiz hale getiren büyük Iraklı Kürt mülteci dalgasının yeniden tekrarlanmasından korkuyor. Suriyeli mülteciler için Esad’ın halifeliği içinde ‘güvenli bir bölge’ kurmak amacıyla birkaç Türk taburunu Suriye’ye gönderecek bir operasyon hazırladı. Kamışlı kentinin çok ötesine belki Deyr üz Zor’a kadar ilerlemeye hazırlar.”

  Dışişleri: Yazarın kendi düşüncesi

  THE Independent Gazetesi’nde Robert Fisk’in yazdığı makale Dışişleri Bakanlığı’nca doğrulanmadı. Bir Dışişleri yetkilisi, “Bu konu ne Suriye Devlet Başkanı Esad’la görüşülmüş, ne de kendi içimizde fiiliyata dökülmesi için karar alınmıştır. Bu makaleyi yazan kişinin kendi düşüncesi olabilir” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı