« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkiye süper borç ligi

18 Süper Lig kulübünün toplam net borcu 3.4 milyar TL. Bunun 2.7 milyar TL’si sadece dört büyüklere ait. TFF, mali disiplin kriterlerini ağırlaştıracak.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

SPOR Toto Süper Lig’deki 18 kulübün toplam net borcu 3.4 milyar TL. Bunun 2.7 milyarı F.Bahçe, G.Saray, Beşiktaş ve Trabzonspor’un. Gençlerbirliği, Başakşehir, Akhisar ve Sivas’ın borcu bulunmazken diğer 10 kulübün borcu ise 700 milyon TL. Brüt borcu 3.9 milyon olan 18 kulübün alacağı ise sadece 478 milyon TL, Spor Finansmanı Semineri’nde konuşan TFF ikinci başkanlarından Hüsnü Güreli, bir varlık yapılandırma şirketi, onun üstünde de Süper Lig AŞ kuracaklarını belirterek, “Beli halka da açabiliriz” dedi.

‘KÜME DÜŞMELERİ DE GÖRECEĞİZ’

Güreli, 18 kulübün gelirinin 1 milyar 884 milyon TL olduğunu belirterek, “Futbol maliyetiyse 3 milyar 194 milyon TL. 309 milyon TL zararınız var” dedi. Kulüpler Birliği Başkan Yardımcısı Mesut Hoşcan ise, “Maalesef artık puan silmeler, transfer yasakları ve hatta küme düşmeleri görebileceğiz. Artık UEFA kriterleri bunu diyor” dedi. Bu arada Beşiktaş’ın borcunun 750-800, Galatasaray ve Fenerbahçe’nin ise 800-850 milyon lira arasında olduğu iddia edildi.


Bunları da Beğenebilirsiniz