GAZİANTEP HABERLERİ

Türkiye, sosyal medya kullanımında dünyada ilk 10'da

DHA
03 Mayıs 2017 - 13:39Son Güncelleme : 03 Mayıs 2017 - 13:40

Türkiye, sosyal medya kullanımında dünyada ilk 10'da

DHA

Eyyüp BURUN- Metin Faruk TAMER/GAZİANTEP, (DHA)- LENOVO Türkiye Pazarlama Direktörü Aysun Karabıyık Sarıkaya, 43.9 milyon kişiyle, nüfusun yüzde 56’sının mobil internet kullanıcısı olan Türkiye'nin, sosyal medya kullanımda dünyada Instagram'da 4'üncü, Facebook ve Twitter'da ise 7'nci sırada olduğunu söyledi.
Lenovo tarafından Gaziantep'te düzenlenen toplantıda; dünyada değişen online tüketici alışkanlıkları, sosyal medya kullanımı, e-ticaret, iş hayatında teknolojinin kullanımı ve Lenovo'nun bu süreçteki payı anlatıldı. Dünya genelinde özellikle yakın gelecekte internet ve teknoloji kullanımının ulaşacağı nokta ile ilgili öngörü ve planların anlatıldığı anlatıldığı toplantıda Lenova Türkiye Pazarlama Direktörü Aysun Karabıyık Sarıkaya tarafından yeni ürünler tanıtıldı. Lenovo'nun, 2016 yılını yüzde 21'lik oranla Türkiye dizüstü bilgisayar pazarının lideri olarak kapattığını ifade eden Sarıkaya, Türkiye'deki sosyal medya kullanımı hakkında da bilgi verdi. Sarıkaya, Türkiye’de 43.9 milyon kişiyle, nüfusun yüzde 56’sının mobil internet kullanıcısı olduğunu belirterek, ülkede 43 milyon Facebook kullanıcısının olduğunu aktardı. Türkiye'nin, dünya sıralamasında Facebook'ta 7'nci, 11 milyon kullanıcısıyla Twitter'da 7'nci ve 22 milyon kullanıcı sayısı ile Instagram'da ise 4'üncü sırada olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:
"2016 yılında internet kullanıcılarının yüzde 33'ü online alışveriş yaptı. Bu da nüfusun yüzde 23'üne karşılık geliyor. Ülkemizin e-ticaret hacmi 24.7 milyar lira ve bunun genel perakende içerisindeki payı ise sade yüzde 1.3 oranında. Ülkemizde çok ciddi bir e-ticaret potansiyeli var. Örneğin Türkiye'de bir kişi ayda ortalama 499 video izliyor. Sadece bu veri bile insanların internet alışkanlığını ve interneti ne sıklıkta kullandığını daha iyi anlamak için yeterli.Online alışverişte aktif olan en büyük grup ise 25- 34 yaş grubu olarak görülüyor. Dönüşüme çok hızlı adapte olan bu tüketici grubunun değişen ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak için tüm markalar önceki yıllara göre çok daha hızlı ve yenilikçi davranmak zorundalar."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Türkiye, sosyal medya kullanımında dünyada ilk 10'da hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Mayıs 2017 tarihinde saat 13 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Türkiye, sosyal medya kullanımında dünyada ilk 10'da haberi güncellenecektir.

GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
23 Ağustos 2017, Çarşamba
 • İmsak
  04:04
 • Guneş
  05:47
 • Öğle
  12:44
 • İkindi
  16:26
 • Akşam
  19:21
 • Yatsı
  20:50
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı