Gündem Haberleri

  Türkiye sınırına duvar planı Yunanistan'ı böldü

  FT
  05.01.2011 - 13:42 | Son Güncelleme:

  Yunanistan’ın göçmenlerin ve sığınma talepçilerinin ülkeye girişini önlemek için Türkiye sınırına duvar çekme planına muhalefet partilerinden ve göçmenlere destek veren gruplardan tepki geldi.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

   

  Atina geçtiğimiz hafta sonu Evros şehrine bir duvar inşa edeceğini duyurmuştu. İnşaat çalışmalarının ne zaman başlatılacağı açıklanmadı ancak siyasi analistler planın bu yıl içinde tamamlanmasını bekliyor.

   

  Vatandaş Haklarını Koruma Bakan Yardımcısı Manolis Othonas, dün katıldığı bir radyo programında planı savundu ve Yunanistan üzerinden Avrupa Birliği’ne giren göçmen sayısını azaltacağını belirtti.

   

  Ancak Brüksel’den karara tepki geldi. Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamada bu tür önlemlerin “kısa vadeli çözümler” olduğu ve göç sorunlarıyla başa çıkma konusunda hiçbir fayda sağlamadığı ifade edildi.

   

  Öte yandan Atina’da bulunan sivil toplum kuruluşu Göçmenlere ve Sığınmacılara Sosyal Destek Ağı’ndan yapılan açıklamada da AB’nin “Avrupa Kalesi’ne yeni duvarlar ördüğü” ve duvarın “yeni Avrupa apartheid”ının bir sembolü olacağı ifade edildi.

   

  Muhalefette bulunan sağcı LAOS partisi ise Sosyalist Papandreu hükümetini geç kalmakla suçlayarak 1 milyon göçmenin şimdiden ülkeye girdiğini öne sürdü.

   

  Sol Koalisyon ise hükümetten planlarını ertelemesini isterken hükümeti göçmenlere karşı “iki kat ikiyüzlü ve insanlık dışı” politikalar sürdürmekle eleştirdi. Yapılan açıklamada girişimin yasadışı olduğu ve Evros bölgesinden göçmen girişi sorununa bir çözüm getirmeyeceği ifade edildi.

   

  DÜNYADA ÖNE ÇIKAN TÜM MANŞETLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

   

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı