Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkiye sınırına duvar planı komşuyu böldü

  Financial Times
  06.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yunanistan’ın göçmenlerin ve sığınma talepçilerinin ülkeye girişini önlemek için Türkiye sınırına duvar çekme planına muhalefet partilerinden ve göçmenlere destek veren gruplardan tepki geldi. Bu arada bir grup göçmen dudaklarını dikerek kendilerine sığınma hakkı vermeyen Yunanistan hükümetini protesto etti.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

   

  ATİNA'DA GÖÇMENLER HÜKÜMETİ PROTESTO ETTİ

   

  Atina geçtiğimiz hafta sonu Evros şehrine bir duvar inşa edeceğini duyurmuştu. İnşaat çalışmalarının ne zaman başlatılacağı açıklanmadı ancak siyasi analistler planın bu yıl içinde tamamlanmasını bekliyor.

   

  Vatandaş Haklarını Koruma Bakan Yardımcısı Manolis Othonas, dün katıldığı bir radyo programında planı savundu ve Yunanistan üzerinden Avrupa Birliği’ne giren göçmen sayısını azaltacağını belirtti.

   

  Ancak Brüksel’den karara tepki geldi. Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamada bu tür önlemlerin “kısa vadeli çözümler” olduğu ve göç sorunlarıyla başa çıkma konusunda hiçbir fayda sağlamadığı ifade edildi.

   

  Öte yandan Atina’da bulunan sivil toplum kuruluşu Göçmenlere ve Sığınmacılara Sosyal Destek Ağı’ndan yapılan açıklamada da AB’nin “Avrupa Kalesi’ne yeni duvarlar ördüğü” ve duvarın “yeni Avrupa apartheid”ının bir sembolü olacağı ifade edildi.

   

  Muhalefette bulunan sağcı LAOS partisi ise Sosyalist Papandreu hükümetini geç kalmakla suçlayarak 1 milyon göçmenin şimdiden ülkeye girdiğini öne sürdü.

   

  Sol Koalisyon ise hükümetten planlarını ertelemesini isterken hükümeti göçmenlere karşı “iki kat ikiyüzlü ve insanlık dışı” politikalar sürdürmekle eleştirdi. Yapılan açıklamada girişimin yasadışı olduğu ve Evros bölgesinden göçmen girişi sorununa bir çözüm getirmeyeceği ifade edildi.

   

  ATİNA'DA DUDAK DİKME PROTESTOSU

  Öte yandan bugün Atina'da düzenlenen eylemde bir grup göçmen dudaklarını dikerek Yunanistan hükümetinin kendilerine sığınma statüsü vermemesini protesto etti.

   

  Altı Afganistanlıdan oluşan göçmenler grubu bir yandan açlık grevini sürdürürken bir yandan da dudaklarını dikerek hükümete tepki gösterdi.

   

  Bunun yanı sıra insan hakları örgütleri duvar planını "insanlık dışı" olarak nitelendirirken, Atina'ya sığınma politikalarını gevşetme çağrısı yaptı.

   

  Yunanistan halihazırda gelen sığınma başvurularının yüzde 99'unu reddediyor.

   

   

  DÜNYADA ÖNE ÇIKAN TÜM MANŞETLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

   

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı