Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Türkiye saldırılarla, IŞİD'e miselleme yaptı'

  CİHAN
  24.07.2015 - 22:07 | Son Güncelleme: 24.07.2015 - 22:08

  Norveç Dışişleri Bakanı Børge Brende, Türkiye'nin Suriye'nin Havar Köyü'nde IŞİD'e yönelik hava saldırlarını değerlendirdi.

  Devlet televizyonuna (NRK) konuşan Norveçli bakan, hava saldırılarını, 'Türkiye'nin IŞİD'e karşı yaptığı misilleme' olarak açıkladı. Norveç Dışişleri Bakanı Brende ayrıca, "Türkiye’nin IŞİD’e yönelik saldırıları, uluslararası güçlerin IŞİD’e karşı yaptığı işbirliğini de güçlendiriyor." ifadesini kullandı.

  Børge Brende konuşmasında, Türkiye'nin, IŞİD ile mücadeleyi artırması gerektiği gerçeğini farkettiğini aktardı. Bir gazetecinin kendisine yönelttiği “Türkiye bir NATO ülkesi. Bu, NATO'nun IŞİD ile savaşta olduğu anlamına mı geliyor?” şeklindeki sorusuna ise Brende şöyle cevap verdi: “(NATO ülkelerine olan) Saldırılar, halk haklarını ve resmiyeti (resmi anlaşmaları) değiştirmez. Ancak hiç kuşkusuz, birçok Avrupa ülkesi IŞİD'e karşı koalisyon halinde. Eğer bize gelen bilgiler doğru ise Türkiye, Amerika'ya İncirlik üssünden IŞİD'in Suriye'deki kamplarına yönelik hava saldırılarına 'evet' dedi.”

  Etiketler: Norveç , Türkiye , IŞİD
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı