TEKİRDAĞ HABERLERİ

Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Çetinkaya: "Ayrıcalık Değil Adalet İstiyoruz"

IHA
24.02.2015 - 09:33Son Güncelleme :

HAYRETTİN ÇETİNKAYA

IHA

Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Hayrettin Çetinkaya, 163 engelli sivil toplum kuruluşu ile birlikte engelliler için harekete geçtiklerini söyledi. Çetinkaya, "Ayrıcalık değil, adalet istiyoruz" dedi.
163 engelli sivil toplum kuruluşlarının birlikte hazırladıkları engelli hak kayıplarını ilgilendiren yasaları değiştirmek için yola çıktıklarını kaydeden TSD Çerkezköy Şube Başkanı Hayrettin Çetinkaya, "2022 sayılı 65 yaş ve üzeri ihtiyaç sahibi kişilerin ve engellilerin gelir aldığı yasayı değiştirmek istiyoruz. 2828 sayılı evde bakım geliri alınan yasayı değiştirmek istiyoruz. Yasalardaki değişiklik tasarısını gerekçeleri ile hazırladık. Elimizde dokümanlarla TBMM’yi ziyaret ettik. Meclisteki tüm partilerle görüştük" dedi.
İktidar partisi dahil tüm parti grup başkan vekilleri ve milletvekillerinin, hazırladıkları değişiklik teklifini doğru ve önemli bulduklarına dikkat çeken Çetinkaya, "Bu teklifin yasalaşması için gerekli girişimlerde bulunma sözü verdiler. Yetmedi, ilgili bakanlıkla görüşüldü. Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı ve Yaşlı ve Engelli Genel Müdürü ile önerilen yasa değişikliği teklifi görüşüldü ve bu değişikliğin haklı ve gerekli olduğu ifade edilerek bu yönde çalışacaklarının sözünü verdiler. Ayrıca görüştüğümüz onlarca milletvekili de bizimle hemfikir olduklarını belirttiler" diye konuştu.
Çetinkaya, verilen sözlere rağmen şartların değişmediğini iddia ederek, "Alınan sözler ve destek ile döndük evlerimize ve bekledik. Aradan neredeyse yirmi gün geçti ama kanunlar değişmedi. Tüm partilerin, milletvekillerinin ve bakanlık yetkilerinin kabul ettiği bu teklif neden hala yasalaşmadı diye soruyoruz?" ifadelerini kullandı.
Her iki yasanın da ihtiyaç sahibi bireyi temele almasını istediklerini söyleyen Çetinkaya, "Mevcut aile ve akrabanın gelirini esas alan yasalar, temel insan hakları belgelerine aykırı olup ciddi mağduriyetler yaşatmakta. Bir engelli arkadaşımızın dediği gibi: ‘Mevcut yasalar ailelerin parçalanmasına, eşleri boşanmasına, kardeşlerin birbirine kırılmasına ve insan onurunun kırılmasına’ sebebiyet vermektedir. Yasalar ivedilikle değişmelidir. Buradan meclisimize, saygıdeğer milletvekillerimize ve bakanlık bürokratlarımıza sesleniyoruz: Bu zulme son verin. Yine buradan ilan ediyoruz, talep ettiğimiz ve yüz binlerce engelli ve yaşlıyı ilgilendiren değişiklik tasarısı ivedilikle yürürlüğe girmez ise 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda tüm Türkiye’den Ankara’da mecliste çadır kurmaya gideceğiz. Bu değişiklik yasalaşmadığı taktirde yüz binlerce insanın çektiği acının, açlığının ve sokakta kalmasının vebali üzerinde olacaktır. Ya hepimiz engelliyiz ya hiçbirimiz. Ayrıcalık değil eşitlik ve adalet istiyoruz" açıklamalarında bulundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tekirdağ haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tekirdağ ilinden Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Çetinkaya: "Ayrıcalık Değil Adalet İstiyoruz" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Şubat 2015 tarihinde saat 09 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Çetinkaya: "Ayrıcalık Değil Adalet İstiyoruz" haberi güncellenecektir.

TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:32
 • Guneş
  08:20
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  15:36
 • Akşam
  17:50
 • Yatsı
  19:27
Sayfa Başı