Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Türkiye Rusya'dan savaş helikopteri alacak

  17 Haziran 2009 - 19:26Son Güncelleme : 17 Haziran 2009 - 07:08

  Türkiye, PKK’yla mücadelesinde kullanılmak üzere, Rusya’dan savaş helikopteri almak için düğmeye bastı.

  İŞTE GECE AVCISI MI-28

  Bir Türk askeri heyeti  halen Rus yapımı Mi-28 helikopterlerini görmek ve Rus yetkililerle satış konusunda görüşmelerde bulunmak üzere bu ülkede temaslarda bulunuyorlar.

  Askeri yetkililer, Türkiye’nin ihtiyacının karşılanması için, en az 12 yeni savaş helikopterine ihtiyaç bulunduğunu belirtiyorlar.

  ABD SATMAYINCA, İBRE RUSYA’YA DÖNDÜ

  Türkiye halen, terörle mücadelesinde Amerikan yapımı Cobra savaş helikopterlerini kullanıyor. Terörle mücadelede yaşanan helikopter ihtiyacını karşılamak üzere Türkiye geçen ABD’den 8 kullanılmış Kobra helikopter satın almış, 12 yeni Kobra satın almak istediğini de resmen Amerikalı yetkililere bildirmişti. Ancak ABD’Den gelen yanıt, “elimizde kobra helikopter yok, dolayısıyla satamayız”oldu.

  Zeynep Gürcanlı YAZIYOR  Amerikalıların bu yanıtı üzerinde de Türkiye, mecburen yüzünü Rusya’ya döndü.

  İLK İTALYAN HELİKOPTERİ 2015’TE ÜRETİLECEK

  Türkiye’nin daha önce yaptığı geniş çaplı savaş helikopteri ihalesini, İtalyan Augusta şirketi kazanmıştı. İtalyanlar, 2.7 milyar dolarlık ihale sonucunda, 50 helikopteri Türkiye’de üreterek, teknoloji transferini de sağlamayı vaadetmişlerdi. Ancak ilk İtalyan savaş helikopteri, yapılan yatırımın ardından ,ancak 2015 yılında üretilebilecek.

  Halen PKK ile mücadeleyi yoğun şekilde sürdüren Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ise acilen yeni helikopterlere ihtiyacı var.
  İşte Türk askeri heyeti, bu ihtiyacı “gece avcısı” adıyla anılan Rus MI-28 helikopterleri ile karşılamak amacıyla Rusya’da temaslarda bulunuyorlar.
   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 175 Yorum }
  • Mahmut altinsoy 17.6.2009 18:19:36
   malesef yillardir atatürkdiye dünyaya muhtac oluyoruz atatürk olsaydi herseyi yapardi belki daha hala örenmemisz kibris savasin da bile ambargo koyan amerika avrupa su an birsavas ciksa gene aynisini yapacaklar uyanin artik
  • taner karateke 17.6.2009 18:02:17
   BAZI ARKADAŞLAR BİZDE ONCA PROF. VE MÜHENDİS TETİŞİYOR DİYOR.ÖNCELİKLE BİR ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ OLARAK OKULA İLK BAŞLAYAN MÜHENDİS ADAYI ARKADAŞLARIMIN ZAMANLA SAÇLAR JÖLELİ,GECE HAYATI ,GÜNDÜZ SAÇMA SOHBETLERİ,(MAÇ,KARŞI CİNS...) VE NERDEYSE 4 SENEYİ GERÇEK ANLAMDA BİR MÜHENDİS OLARAK BİTİREMEYEN
  • ugur öneş 17.6.2009 17:55:33
   kendin üretemez savunma sanayi kuramaz kurduğunuda taşoronluk hizmetiyle yıılarca işletirsen elalemin uçan tenekelerine muhtaç kalır 3 dünya ülkesi damgasından ömür boyu kurtulamassın..güçlü finanas enerji silah sanayi canlı ekonomi bak sonra türkiye süper güç ruslardan kadar beceriksizmiyiz?
  • zekeriya keleş 17.6.2009 17:45:50
   gitti gene milyar dolarlar
  • dilek beştepe 17.6.2009 17:29:29
   NE DİYEBİLİRİM Kİ. ACİZLİK DİZ BOYU. UTANIYORUM. BİZİMKİLERDE ÇİÇEKLERİ RENKLERİNDEN DOLAYI MAHKEMEYE ŞİKAYET EDİYORLAR.
  • OPEL VECTRA 17.6.2009 17:11:42
   BİZ BÖYLE UÇAKLAR SİLAHLAR ALDIKÇA EMPERYALİSTLER PKK'YI BİTİRİRMİ SANIYORSUNUZ...BU İŞLER DANIŞIKLI DÖNÜŞÜKLÜ...!
  Sayfa Başı
  Haberlerdolar/TLKuyumcumevlid kandili ne zamanmevlid kandili hangi günrebiülevvel ayırebiülevvel ayı ne zamanaöf