ANKARA HABERLERİ

Türkiye, Rusya ve İran Suriye'de dört ayrı bölge için muhtıra imzaladı

DHA
04.05.2017 - 16:59Son Güncelleme :
Yerel Haberler
DHA

ANKARA,(DHA) - DIŞİŞLERİ Bakanlığı, 3-4 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen 4. Astana toplantısında Türkiye, Rusya Federasyonu ve İran arasında  çatışmasızlık bölgeleri oluşturulmasına ilişkin muhtıra imzalandığını açıkladı. 

Dışişleri Bakanlığı 4. Astana Toplantısında Türkiye, Rusya Federasyonu ve İran'ın , Suriye'nin İdlib vilayetinin tamamı, Lazkiye, Halep ve Hama vilayetlerinin belli bölümleri, Homs vilayetinin belli bölümleri, Şam/Doğu Guta bölgesi ve Deraa ve Kuneytra vilayetlerinin belli bölümlerini kapsayan çatışmasızlık bölgeleri oluşturulmasına ilişkin muhtıra imzaladığını bildirdi. Çatışmasızlık bölgelerinin sınırları ve işleyişine ilişkin ayrıntı ve düzenlemelerin, önümüzdeki dönemde üç Garantör ülke arasında tesis edileceği,  çalışma grubunda belirleneceği belirtildi. Dışişleri Bakanlığı imzalanan muhtıraya ilişkin," Çatışan taraflar arasında  hava unsurları dahil her türlü silah kullanımının durdurulmasını ve bölgelere acil ve kesintisiz insani yardım akışının sağlanmasını kayıt altına alan bu Muhtıra'yı memnuniyetle karşılamaktayız. Türkiye, sağlanan bu mutabakatın etkili bir şekilde uygulanarak mevcut ateşkes rejimini tahkim etmesi, böylelikle sahadaki koşulların iyileştirilerek bir yandan siyasi çözüm sürecinde anlamlı adımların atılmasını kolaylaştırması, diğer yandan Suriyeli sivillerin bulundukları yerlerde güvenlik ve insani ihtiyaçlarının karşılanması yönündeki gayretlerini etkin biçimde sürdürecektir" ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Türkiye, Rusya ve İran Suriye'de dört ayrı bölge için muhtıra imzaladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Mayıs 2017 tarihinde saat 16 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Türkiye, Rusya ve İran Suriye'de dört ayrı bölge için muhtıra imzaladı haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

05 Mayıs 2018, Cumartesi
 • İmsak
  03:59
 • Guneş
  05:37
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  16:41
 • Akşam
  19:53
 • Yatsı
  21:25
Sayfa Başı