Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Türkiye, Rusya gibi olacak'

  Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
  03 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 02 Ağustos 2012 - 13:40

  Rusya’nın önde gelen gazetelerinden Kommersant, Türkiye’de 2014 yılında yapılacak Cumhurbaşkanı seçimlerine şimdiden geniş yer ayırdı. Gazete Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül arasında tıpkı bu yıl Rusya’da Vladimir Putin ile Dmitriy Medvedev arasında yapılan takasa benzer Rus formülü uygulanacağını yazdı.

  Türkiye siyaset sahnesi zirvesinde Rus usulü takas planlarının yanı sıra AK Parti içinde 10 yıldan bu yana ilk defa görüş ayrılıkları gözlendiğine de parmak basan Kommersant, “İlk önce Adalet ve Kalkınma Partisi 2014 seçimlerine planlı programlı hazırlık yapıyordu. Anayasal değişiklik bile kabul edilerek şimdiki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’in ikinci yedi yıllık dönem aday olmasına olanak sağlayan düzenleme kabul edildi. Geçenlerde Gül’ün sözcüsü Ahmet Sever '2014 seçimlerinde Gül aday olacak' beyanını yaptığı an yönetim zirvesinde işlerin sanıldığı gibi ahenkli yürümediği anlaşıldı. AK Parti Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik hemen yeni açıklamayla ortaya çıkarak iktidar partisinin Cumhurbaşkanı seçimlerinde şimdiki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı Cumhurbaşkanı adayı göstermeyi düşündüğünü açıkladı” saptamasında bulundu.

  Türkiye, Rusya gibi olacak

  Kommersant: "Türkiye'de Rus usulü takas"

  2014 Türkiye Cumhurbaşkanı seçimleri yaklaştığında AK Parti yönetimindeki çatlağa yine de çözüm bulanacağını belirten Rus gazetesi, “Abdullah Gül AK Parti kurulalı beri devamlı ikinci adam rolündeydi. Komuta her zaman Recep Tayyip Erdoğan’ın elindeydi. Şimdi de Gül’ün alttan almasına büyük olasılık olarak bakmak gerek. Böylece 2012 yılında Rusya’da Vladimir Putin ile Dmitriy Medvedev nasıl takas usulü yer değiştirdiyse, Türkiye’de de 2014 yılında benzer bir senaryo gerçekleşecek. Rusya Bilimler Akademisi Ortadoğu ve Afrika bölümü uzmanı Natalya Ulçenko da Türkiye’deki senaryoya Erdoğan Cumhurbaşkanı, Gül Başbakan olarak bakmakta” ifadesini kullandı.

  Türkiye’de 2014 yılına gelindiğinde hazırlanmakta olan yeni Anayasanın da yürürlüğe girmiş olabileceğinin altı çizilerek, “Yeni Anayasa seçim tarihine kadar büyük ihtimalle kabul edilmiş olacak. Yani Türkiye parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçmiş olacak. Bu durumda günümüzde sadece temsil yetkileriyle donatılmış Cumhurbaşkanı 2014 yılında ülke yönetimini elinde bulunduran kişi  haline gelecek. Erdoğan yine dümenin başındaki kişi olacak. Bu planların gerçekleşmesinin önünde sadece ciddi bir sağlık engeli çıkabilir. Türkiye yönetimi zirvesinden sohbet ettiğimiz bilgi sahibi bir kişi Erdoğan’ın sağlık durumuna önemle işaret ediyor. 2014 yılında Türkiye’de Rus usulü takas yapılırken Recep Tayyip Erdoğan’ın sağlık açısından nasıl bir formda olacağı en etkin faktör olacağı üzerinde duruluyor” dendi.        

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı