Dünya Haberleri

  Türkiye rahatsız oldu

  Arzu ÇAKIR MORIN
  27.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransız basını, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Ankara’ya yaptığı ziyaretin kısa sürmesi ve yaptığı açıklamaladan Türkiye’nin rahatsız olduğunu yazdı.

  - Liberation Sarkozy’nin yıldırım ziyareti Türkiye’yi rahatsız etti. 1992 yılından bu yana ilk kez bir Fransız Cumhurbaşkanı’nın Türkiye’ye yaptığı ziyaret 5 saat sürdü. Başbakan Tayyip Erdoğan, “Bu ziyaret Türk-Fransız dostluğuna yakışır seviyede olmadı” diyerek rahatsızlığı dile getirdi.
  - Le Figaro Sarkozy, Başbakan Erdoğan’ın ziyaretinin sadece 5 saat olmasından dolayı üzüldüğünü dile getiren sözleri nedeniyle, bir kriz ortamında Ankara’ya geldi. Ancak “ailesiyle beraber bu yıl içinde yeniden Türkiye’ye gelme sözü verince daha sakin bir ortamda ayrıldı.
  - Union Erdoğan’ın Avrupa şantajı. Sarkozy’nin Almanya Başbakanı Angela Merkel ile birlikte Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğine karşı çıkmasını eleştiren Erdoğan, “Sarkozy’yi defalarca uyardık, kendisine Türkiye’ye yaklaşımının yanlış olduğunu söyledik. Şüphesiz bizim masadan çekilmemizi istiyorlar ama biz direniyoruz” diyor.

  Gökçek’in sakızı Fransız basınında

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye yönelik sakızlı protestosu, Fransız medyasında da yer buldu. Agence France Presse, “Türk siyasetinin renkli ve tartışmalı figürü” diye andığı Melih Gökçek’in, “Sarkozy uçaktan sakız çiğneyerek indi” şeklindeki açıklamasına yer verirken, Türk tarafının, bu davranışı “saygısızlık” olarak gördüğüne dikkat çekti. Birçok gazete, internet sitesi ve televizyon kanalı, bu habere yer verdi. Europe 1 radyosunun internet sitesi, “Türkiye: Sarkozy için bir sakız” başlığıyla verdiği haberde ironik bir dil kullandı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı