Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkiye “plajda da varım” dedi

Türkiye, plaj hentbolunda hem erkekler hem de bayanlar kategorilerinde kazandığı Avrupa ikincilikleriyle adından söz ettirmeyi başardı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Gürcistan'da 6-8 Temmuz tarihlerinde yapılan Avrupa 18 Yaş Altı Plaj Hentbolu Şampiyonası'ndan iki gümüş madalya ile dönen Türkiye, böylece gelecek yıl Danimarka'da yapılacak Dünya Şampiyonası Finalleri'nde mücadele etme hakkını kazandı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Plaj Hentbolu Milli Takım Antrenörü Orhan İlerisoy, bayanlar finalinde Macaristan, erkekler finalinde ise Rusya'ya yenildiklerini belirterek, “Kızlarımız finale kadar hiç yenilgi almadı. Erkeller biraz daha zorlandı ama finale çıkmayı başardılar. Bu sporcular sadece 20 gün önce plaj hentboluna başladılar, elde edilen başarı gerçekten müthiş” dedi.

Plaj hentbolunda oyuncuların çoğunun Antalya Muratpaşa Belediyesi Spor kulübü'nde oynadığını kaydeden İlerisoy, “Bu yıl Antalya ekibi sporcuları vermedi, biz de yeniden bir ekip kurmaya karar verdik. 16-18 yaş aralığındaki bu çocukları şampiyonadan 20 gün önce başka kulüplerden seçtik ve plaj hentbolunu öğrettik. Çok iyi bir grup oluşturmuşuz. Bayanlar ve erkeklerde bu iki takım çok iyi işler başaracak. Bu oyuncuları tamamen plaja çekmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Türk gençlerinin hentbola çok yatkın olduğunu dile getiren İlerisoy, şöyle devam etti:

“Milli takımlar düzeyinde başarıyı yakalayamasak da kulüp bazında aslında başarılıyız. Özellikle bayanlarda Avrupa kupalarında iyi sonuçlar elde ediliyor ama medyada yeterince yer almıyor. Plajda oluşturduğumuz bu grup ileride çok başarılı olacak. Fakat desteklenmesi gerekiyor. Antrenör seçiminde sıkıntı çekiyoruz.”

Avrupa Plaj Şampiyonası'na hazırlık aşamasında Alanya Belediyesi'nden büyük destek gördüklerini kaydeden İlerisoy, “Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Ağustos ayında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yapılacak bir uluslararası turnuva var. Ondan sonra da gelecek yıl Danimarka'da katılacağımız Dünya Şampiyonası Finalleri'ne odaklanıp, ona göre bir planlama yapacağız” dedi.

Avrupa Plaj Hentbolu Dünya Şampiyonası'nda Avrupa ikincisi olan milli takımlarda forma giyen isimler şöyle:
Bayanlar: Merve Adıyaman, Şeyma Ataseven, Hülya Göçer, Funda Baş, Merve durdu, Seher Ay, Hatice Gören, Ceren Akyol, Ayşegül Demir, Tuğçe Korkmaz, Selma Güllü
Erkekler: Turgut Ata Özkar, Musa Günerler, Atalay Morgül, İsmail Avşar, İsmet Yılmaz, Emre Gürsoy, Alper Özkan, Ramazan Mutlu, Serhat Yahşi, Orkun Söz

Bunları da Beğenebilirsiniz