Dünya Haberleri

  Türkiye özür dilememizi istemiyor

  Ünsal TURAN / KOPENHAG
  25.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, Türkiye’nin kendisinden veya hükümetten karikatür krizi nedeniyle özür dilenmesini istemediğini söyledi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan’ın Information gazetesine yaptığı "Danimarka hükümeti özür dilemek zorunda" şeklindeki açıklamaları üzerine iki ülke arasında bir günlük bir kriz yaşandı.

  Danimarka hükümeti ve Liberal Parti sözcüsü Jens Rohde’nin "Danimarka’dan özür bekleyen bir Türkiye AB’den uzaklaşıyor. Özgür bir gazeteye hükümetimizin baskı uygulamasını isteyen bir Türkiye AB’ye giremez ve arabuluculuk yapamaz" şeklindeki açıklamalarından sonra Türkiye’nin Danimarka’dan özür istediği ileri sürüldü. Tan ise dün "O mülakatta bu şekilde bir ifadem olmadı. Nitekim, Türkiye’nin tutumunun bu olmadığı da herkesin malumudur" açıklamasını yaptı.

  Başbakan Rasmussen, konuyla ilgili Hürriyet’e yaptığı açıklamada "Türkiye, Danimarka’dan özür bekleyen Müslüman ülkelere katılmadı. Bana gelen bilgilere göre Türk hükümeti benden özür beklemediğini bildirdi" dedi.

  İKİ ARABULUCU OLMAZ

  Danimarka Dışişleri Bakanı Per Stig Möller de Türkiye’nin aday bir ülke olarak Brüksel’de yapılacak Dışişleri Bakanları toplantısına davet edildiğini belirterek arabuluculuk konusunda kesin bir talep olmadığını söyledi. Möller, "Ben Türk Dışişleri Bakanı’ndan toplantıda konuyu gündeme getirmesini istedim. Türkiye hem Avrupa’yı hem de Arap dünyasını çok iyi tanıyor. Ancak Solana Ortadoğu ülkelerine seyahat ederek konu hakkında görüşmeler yaptı. Ortada dolaşan iki arabulucu olmaz" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı