ESKİŞEHİR HABERLERİ

Türkiye Ormancılar Derneği 90. kuruluş yıl dönümü

AA / Mürsel Çetin
25.12.2014 - 16:07Son Güncelleme :

- Derneğin Eskişehir Temsilcisi Yıldırım: - "Ormancılıkla ilgili en eski örgüt olan ve çatısı altında tüm ormancı teknik elemanları toplayan TOD, ormancılık tarihinin oluşumunda katkıları olmuş, ormancılık tarihiyle iç içe gelişmiştir"

AA / Mürsel Çetin

ESKİŞEHİR (AA) - Türkiye Ormancılar Derneği (TOD), kuruluşunun 90. yılını çeşitli etkinliklerle kutluyor.

TOD Eskişehir Temsilcisi Orman Mühendisi İlkay Yıldırım, yaptığı açıklamada, derneğin 90 yıl önce "Orman Mekteb-i Alisi Mezunları Cemiyeti" adıyla İstanbul'da kurulduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en eski ikinci sivil toplum örgütü olup, Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) nin kurulmasında öncülük etmiş köklü kurumlardan birisidir. Türkiye Ormancılar Derneği, Bakanlar Kurulu kararıyla 1951 yılında, kamu yararına çalışan dernek statüsünü almıştır. Ormancılıkla ilgili en eski örgüt olan ve çatısı altında tüm ormancı teknik elemanları toplayan TOD, ormancılık tarihinin oluşumunda katkıları olmuş, ormancılık tarihiyle iç içe gelişmiştir. Ormancılığımızla ilgili her olayda, her oluşumda onun sesi duyulmuştur."

Yıldırım, derneklerinin kuruluşlarının 90. yılını gururla kutladıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Derneğimizin kuruluş yıl dönümü nedeniyle Ankara'da Genel merkezimiz karikatür, fotoğraf, resim yarışmalarından, doğa ve çevre konulu pek çok konuda panel ve konferanslar düzenledi. Eskişehir'de de Odunpazarı Belediyesi ile partneri olduğu 'Dünya Ahşap Günü' etkinlikleri yapılacaktır. Mart ayı içerisinde düzenlenecek olan Uluslararası Dünya Ahşap Günü etkinliği için çeşitli ülkelerden 200 civarında ahşap sanatçısı ilimize gelecek. Hafta boyunca ustaların sergileyeceği hünerler sonucu meydana çıkacak eserler Eskişehir'de sergilenecek. Derneğimizin düzenli olarak yayınladığı Orman ve Av dergisi geniş kitleler tarafından bilinmektedir. Türkiye Ormancılar Derneği, 1924 yılından bu yana yaptıkları ile ülkede orman, doğa ve çevre sevgisinin yayılmasını, kökleşmesini, kamuoyunun bilinçlendirilmesini, ormancılık bilim ve tekniğinin ilerlemesini sağlamayı, ormancılık sorunlarının yurt, ulus gereksinimleri ve kamu yararı gözetilerek bilimsel ilkelere göre çözümünü amaçlamaktadır. Bundan sonrada üstlenmiş olduğu misyonu layıkıyla yapmaya devam edecektir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Eskişehir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Eskişehir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Türkiye Ormancılar Derneği 90. kuruluş yıl dönümü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:56
  • Guneş
   07:39
  • Öğle
   12:54
  • İkindi
   15:31
  • Akşam
   17:48
  • Yatsı
   19:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı