Türkiye onu Suriye’ye geri yollayabilir!

Birce BORA / LONDRA
18 Ocak 2015 - 16:46Son Güncelleme : 18 Ocak 2015 - 16:52

İngiltere’nin Staffordshire bölgesindeki evini terk edip 16 aylık oğlu Zaheem ile birlikte Suriye’ye giderek IŞİD’e katılan 25 yaşındaki İngiliz Tareena Shakil, örgüt onu tek bacaklı bir militanla evlenmeye zorlayınca Türkiye’ye kaçtı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yetkililer Gaziantep’te gözaltına alınan Shakil’in Suriye’ye geri yollanabileceğini belirtti.

İngiliz Sunday Mirror gazetesine konuşan yetkililer “Shakil’in Türk yetkililer tarafından Suriye’ye geri yollanması olasılık dahilinde. Onlar IŞİD ile içinde bulunduğumuz savaşın ön cephesinde yer alıyor. Bu kadın için çok fazla sempati duymayacaklardır” dedi.

Genç kadının 42 yaşındaki babası Muhammed’in kızının İngiltere’ye dönebilmesini sağlamak amacıyla Gaziantep’e gittiği ve onun İngiliz vatandaşı olduğunu kanıtlamak amacıyla beraberinde doğum sertifikasını da götürdüğü açıklandı.

İSPANYA’YA GİDİYOR SANMIŞTIK
Tareena Shakil’in 22 yaşındaki erkek kardeşi Tareem, bir gün onu İspanya’ya giden bir uçağa binmesi için bizzat havaalanına götürdüğünü ancak kardeşinin Türkiye’ye giden bir uçağa binip onları Suriye sınırından aradığını söyledi.

Tareem Shakil “Biz hiç bir şeyden şüphelenmemiştik. Ama bizi Suriye sınırından aradı ve bize yeni bir hayata başlamaya hazırlandığını, radikalize olduğunu söyledi” dedi.

Tareem Shakil, kız kardeşinin kısa süre sonra hatasını anladığını ve onlara mesajlar gönderip gelip onu kurtarmaları için yalvarmaya başladığını da belirtti.

EĞER EVE DÖNEBİLİRSE...

İngiltere Dışişleri Bakanlığı konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Tareena’nın otomatik olarak İngiltere’ye dönme hakkı yok. Suriye’ye yasadışı yollardan gitti ve Türkiye onu Suriye’ye geri yollama hakkına sahip. Bu durum çok olası değil ancak imkansız da değil. Yanında küçük oğlunun bulunması onun İngiltere’ye geri dönebilme şansını artırıyor” dedi.

Yetkililer Tareena Shakil’in İngiltere’ye dönmesine izin verilmesi durumunda genç kadının işlediği terör suçları ile ilgili sorgulanacağını ve daha sonra da radikal fikirlerinden arındırılması için bir programa sokulacağını söyledi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı