Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Türkiye OECD ortalamasının gerisinde

  AA
  23.09.2013 - 10:24 | Son Güncelleme: 23.09.2013 - 10:27

  OECD’nin “Akademik Başarı Listesi”nde Türkiye matematik, fen bilimleri ve okuma alanlarında 43 ülkenin gerisinde kaldı.

  Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) tarafından PISA’da tüm alanlarda yüksek başarı gösteren öğrencilere yönelik hazırlanan “Akademik olarak en başarılılar kimlerdir?” isimli rapor yayımlandı. Raporda, matematik, okuma ve fen alanlarının üçünde de başarılı olan öğrencilerin ülkelere göre oranlarına ve sıralamalarına yer verildi.
  PISA performanslarına göre sınava giren öğrenciler içinde yaklaşık yüzde 4,1’i hem okuma, hem matematik, hem de fen alanlarında başarılı oldu. Bu öğrencilerin yüzde 1,2’si sadece fen bilimlerinde, yüzde 2,5’i fen bilimlerinde ve matematikte, yüzde 0,8’i fen bilimleri ve okumada, yüzde 5’i sadece matematikte, yüzde 1,2’si hem matematik hem okumada, yüzde 1,6’sı sadece okuma alanlarında başarı gösterdi.

  Kız öğrencilerin yüzde 4,4’ü, erkek öğrencilerin de yüzde 3,8’i hem matematik hem fen hem de okuma alanında başarı kazandı.
  Her alanda başarı gösteren ülkelere bakıldığında ilk 3 sırada Şangay-Çin, Singapur ve Yeni Zelanda yer aldı. Şangay’da (Çin) öğrenicilerin yüzde 14’ü, Singapur’da yüzde 12’si, Yeni Zelanda da ise yüzde 10’ü üç alanda da yüksek başarı gösterdi. Bu ülkeleri Finlandiya, Hong Kong, Japonya ve Avustralya takip etti.

  Türkiye ise PISA’da tüm alanlarda yüksek başarı sergileyen yüzde 0,6’lık öğrenci oranıyla OECD ortalamasının ve 43 ülkenin gerisinde kaldı. Türkiye’nin gerisinde ise 21 ülke yer alıyor. Bu ülkeler arasında Katar, Brezilya, Azerbaycan, Şili ve Ürdün gibi ülkeler yer alıyor.

  “Okulların sayıları ve kontenjanları azaltılmalı”

  SETA Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Direktörlüğünde araştırma asistanı İpek Coşkun, Türkiye’nin tablodaki yerinin eğitim sistemimizin niteliği ve mevcut yapısı itibariyle sorunlu olduğunu söyledi. Türkiye’de liselere sınavla öğrenci alındığı halde üst düzeyle başarılı öğrenci oranının OECD ortalamasından düşük çıkmasının oldukça çarpıcı olduğunu dile getirdi.
  Coşkun şunları söyledi:
  “Sıralamada 43’üncü olmamız ve yüzde 4,1 olan OECD ortalamasının oldukça gerisinde kalmamız, Türkiye’de sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu liseleri ve Anadolu öğretmen liseleri gibi okulların kalitesini akla getirmektedir. Niteliği artırmak için en öncelikli yapılması gereken ise bu okulların sayılarının ve kontenjanlarının adım adım azaltılmasıdır.”

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yeni ortaöğretim geçiş sistemi kararlarını açıklarken, sınavla öğrenci alan okulların sayılarına yönelik bir açıklamada bulunmadığını söyledi. Coşkun, yakın zamanda buna yönelik bir düzenleme yapılması ve seçici okulların sayısının normal düzeylere çekmesini umduğunu anlattı.
  Coşkun, yeni sistemin üst düzeyde başarılı öğrenci oranını artırıp artırmayacağının merak konusu olduğunu dile getirendi. Coşkun, Türkiye’nin sınavla öğrenci alan okulların sayısını talep olmaksızın arttırması halinde okulların niteliğinin düşmeye devam edeceğini, ileride OECD’nin çizmiş olduğu bu tablodan daha vahimleri ile karşılaşma riskinin doğa bileceğini iddia etti.

  Etiketler: okul , öğrenci , eğitim , Türkiye
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı