Türkiye’nin yeni edebiyat platformu okuryazar.tv

Deniz İNCEOĞLU
02 Mart 2012 - 21:37Son Güncelleme : 02 Mart 2012 - 21:37

Geçen ay Türkiye’de yeni bir oluşum başladı, platform açıldı: okuryazar.tv

Amaçları çok açık; Türkiye’nin kültür ve düşünce gündeminin kitaplar üzerinden izlenmesi ve tartışılması.
Okuryazar.tv’de edebiyatın ve kültürün tüm alanlarında üretilmiş kitaplar, yazarlarıyla yapılan söyleşiler gündeme getiriliyor.
Şimdilik aylık bir dergi formatında yeni söyleşilerle güncellenerek yayın hayatına başladı bu platform.
Yalnız yanlış anlaşılmasın! Kesinlikle kitabın tanıtımı değil değerlendirilmesi yapılıyor. Yazara, yapıtını ve dünyasını paylaşabileceği bir zemin sunulması hedefleniyor.
Eh, sitedeki söyleşiler incelendiğinde bunun hakkının verildiği de apaçık görülüyor.
Peki, nasıl çalışıyorlar...
Okuryazar.tv editörleri ve söyleşi yazarları, güncelden başlayarak yazarlarla, kitaplarını değerlendiren söyleşiler yapıyor, yapacak. Söyleşiler, kitabın yazarının düşünce dünyasının yanı sıra, kitabın kendisine ve serüvenine eğilecek. Güncel kitapların yanı sıra, yazarların önceki yapıtları konu edilecek. Ve tekrar hatırlanması, değerlendirilmesi gerektiğine inandıkları kitaplar da platfora dahil edilecek.
Sitenin okur ve takipçileri de soru, eleştiri ve yorumlarıyla tüm sürece dahil olabilecek.

ŞİMDİDEN 43 SÖYLEŞİ

Örneğin şu sıralar sitedeki 43 söyleşiden öne çıkanlar şöyle... Bakın yazarlar hangi başlıklarla işlenmiş:
- Sibel Oral - Zayi: “Resmi tarihin yapamadığını edebiyat yapacak”
- Ayşe Kulin - Gizli Anların Yolcusu: “Her insan kendi romanını, kendi ruh haline göre okur”
- Ayfer Tunç - Suzan Defter: “Hepimizin içinde bir yer ağrıyor ve bu ağrı dinmeyecek”
- Abdullah Ataşçı - Dağda Duman Yeri Yok: “Yaralar o kadar büyüktü ki, ancak masalla anlatırsam insanlar okuyabilirdi”
- Ahmet Büke - Ekmek ve Zeytin: “Daha önümüzde dünya kadar yürünecek yol varken”
- Yekta Kopan - Kediler Güzel Uyanır: “Her metin diliyle ve oylumuyla gelir; sonrası yazarın bu alanın içinde adım atabilme yeteneğine bağlıdır”
- Doğu Yücel - Varolmayanlar: “Varolmayanlar’ın çıkış noktası, ‘yazdıklarımız gerçekleşebilir mi’ sorusuydu”
Hepsi bu site için özel olarak hazırlanmış söyleşiler bunlar.
Okuryazar.tv ekibi bunlarla da kalmayacak, yola yeni projelerle devam edecek.
Örneğin, yakın gelecekte telif eserlerin yanı sıra, çeviri kitapların da konunun Türkiyeli aydınlarca değerlendirildiği söyleşiler yapmak istiyorlar. Yazar külliyatları üzerine eğilen çalışmalar, edebiyat tarihine uzun yürüyüşler ve kitaplar hakkında kimi ‘oyun’lar peşindeler...
Ne diyelim, yolları açık olsun, böyle güzel platformlar çoğalsın...

İÇİNİZDEKİ IŞIĞI KEŞFEDİN

Ressam Deniz Deniz’in Caddebostan Kültür Merkezi’nde açtığı sergiyi görmeniz için sadece iki gününüz kaldı. ‘İçimdeki Işık’ adını verdiği sergide Deniz’in göz alıcı ve içine çeken renkleri, farklı dünyalara gitmenize sebep olabilir. (216) 467 36 00.

KENTİN YENİDEN İNŞASI

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, kente ilişkin tarih, arkeoloji, tarihi topografya, sanat tarihi gibi konulardaki konferanslarına devam ediyor. Bu yılın ilk konuğu Koç Üniversitesi Tarih Bülümü’nden Dr. Ivana Jevtic. Kendisi 6 Mart Salı günü saat 18.30’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda 1261’den Sonra Konstantinopolis: Kentin Yeniden İnşası Üzerine konuşacak. (212) 334 99 00.

BU HAFTA AYRILIK VAR

İstanbul Goethe Enstitüsü’nün bu haftaki ‘Perşembe Filmleri’nde yönetmen Feo Aladağ’ın ‘Ayrılık’ filmi gösterilecek. Sibel Kekilli’nin başrolde olduğu film, saat 19.00’da başlayacak. Giriş, ücretsiz.  (212) 249 20 09.

PUCCA’YLA DAHA YAKIN

Ülkemizdeki en meşhur blog yazarı kimdir, diye sorsam sanırım hepiniz aynı yanıtı verirsiniz: Pucca. Kendine bestseller yazarların arasında sağlam bir yer edinen Pucca, Küçük Aptalın Büyük Dünyası, Pucca Günlük ve Geri Kalan Her Şey kitaplarını bugün saat 15.00’te D&R Beyoğlu’nda imzalayacak.

AŞK İKSİRİ İLE BÜYÜLENMEYE DEVAM

İDOB’un Yekta Kara yönetiminde sahnelediği komik opera ‘Aşk İksiri’, mart ayında yeniden sahnede. İlk kez 1832 yılında Milano’da sahnelenen ve librettosu Felice Romani’ye müziği ise opera tarihinin en önemli bestecilerinden Gaetano Donizetti’ye ait olan eseri 8-9-10 Mart’ta Kadıköy Süreyya Operası Sahnesi’nde izleyebilirsiniz.
(216) 346 15 31.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı