Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Türkiye’nin ürettiği ilk savaş gemisi ‘Heybeliada’ seyirde

  12 Kasım 2010 - 12:38 Son Güncelleme : 12 Kasım 2010 - 14:32

  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın Milli Gemi Projesi'nin (MİLGEM) kapsamında üretilen Türkiye’nin ilk savaş gemisi Heybeliada (F-511) ilk seyrine çıktı. Türkiye’nin yalnızca kendi imkanlarıyla tasarlayıp inşa ettiği ilk Türk korveti Heybeliada, "stealth" yani radara yakalanmama özelliğine sahip.

  TÜRKİYE'NİN ÜRETTİĞİ İLK SAVAŞ GEMİSİ / WEB TV

  İŞTE YÜZDE YÜZ YERLİ İLK TÜRK KORVETİ / Foto Galeri

  Genelkurmay Başkanlığı, MİLGEM Projesi adı altında İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda, 22 Ocak 2007 tarihinde inşasına başlanan Heybeliada F-511 Korveti’nin 27 Eylül 2008 tarihinde denize indirildiğini hatırlatırken, 02 Kasım 2010 tarihinde ise ilk seyrine çıktığını duyurdu.

  Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı MİLGEM Projesiyle, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir savaş gemisinin savaş sistemleri de dahil olmak üzere tüm tasarım, entegrasyon ve analiz aşamalarını tamamen milli olarak gerçekleştirildiği belirtildi.

  TAMAMEN YERLİ ÜRETİM

  Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın, bu projeyle çok sayıda milli sanayi kuruluşu, üniversite ve bilimsel kurumu bir araya getirerek, bilgi ve tecrübe birikimiyle Türkiye’nin kendi savaş gemisinin tasarım ve üretimini yapmasını sağladığı açıklandı.

  Yapılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
  “Türkiye’nin ilk milli üretim savaş gemisi olan Heybeliada (F 511)’nın donatım, test/tecrübe ve eğitim faaliyetlerine yoğun bir program dahilinde devam edilmektedir.
  Bu kapsamda; 02 Kasım 2010 tarihinden itibaren Deniz Kabul Tecrübelerine başlanılan Heybeliada (F-511)’nın, ana tahrik (ana makina), seyir sistemleri ve savaş sistemlerinin deniz şartlarındaki performans kontrolleri yapılmaktadır.
  Projenin ikinci gemisi olan Büyükada (F-512)’nın tekne inşası da İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda devam etmektedir.
  Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Heybeliada’nın (F-511) tasarım, inşa ve kullanım sürecinden elde edilecek bilgi ve tecrübeler ışığında Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına yönelik su üstü ve su altı silah sistem ve platformlarının geliştirilmesine devam edilecektir.”

  108 KİŞİLİK

  MİLGEM projesi kapsamında üretilmeye başlanan Türkiye'nin ilk savaş gemisinin her türlü imkana sahip olduğu öğrenildi. Tüm kamaralarda modern mobilya ve aydınlatma sistemlerinin kullanıldığı gemide, toplam 108 kişilik yatak kapasitesi bulunuyor. Helikopterin konuşlanması için hangara, 10 tona kadar helikopterlerin gece gündüz iniş kalkış imkanına sahip olacak. Denizde kalma süresi lojistik destekli 21 gün, lojistik desteksiz 10 gün olan gemide 20 tona yakın tatlı su üretilebilecek. Heybeliada, "stealth" yani radara yakalanmama özelliğine de sahip.

  MALİYETİ 260 MİLYON DOLAR

  Maliyeti toplam 260 milyon dolar olan gemiyi Türkiye, yurt dışından hazır almaya kalksa en az 500 milyon dolar ödeyecekti.
   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 150 Yorum }
  • ali mert yılmaz 12.11.2010 22:53:27
   bakın ben bir müh. olarak geminin hiç önemi olmadıgını söylüyorum.çünkü uydu üzerinden tüm iletişim,elektronık sistemi karıstırarak kullanılmaz hale getırılır.bırakalım gemi falan yapmayı.eger uydudan tum dunya ülkelerının sistemlerını devredışı bırakacak bır sistem yaparsak yeni süpergüç biz oluruz
  • ali mert yılmaz 12.11.2010 22:48:41
   neden yapılmış seylerı yapıyoruz? neden bir baska ülkenın füzesini havada kontrol eden ve yönünü degıstıren bır sıstem için,uydudan baska bir ülkenın tum elektronık,telefon sistemlerini kilitlemek için,neden kablosuz elektrık iletımı için çalışmıyoruz.yazık o gemiye verilenparaya 10 sene sonra hurda
  • Necmettin Büyükkurt 12.11.2010 22:39:10
   İstesek 6 ayda atom bombası yaparız . İşkembeden atmıyorum. 1970 li senelerde makina mühendisliği tahsilim sırasında bir prof. hocamız aynen bunu söylemiştii. İsmini vermiyorum. Türkiye istesin 10 senede Amerikayı geçer. Devlet ve Hükümet istesin yeter.
  • Andraxxus Nephilem 12.11.2010 22:29:50
   ASIM OLCAY adlı yorumcu madem bu kadar araştırdınız söylermisiniz gövdesi hariç bir gemiyi savaş gemisi yapan nesi Türk yapımı? Ayrıca biraz bilginiz olsa böyle bir konuda takıntı yapmazsınız. Amerikan yapımı gemiler bile %100 amerikan yapımı diil, Örneğin italyan OtoMelera toplarını kullanırlar....
  • Mustafa Karataş 12.11.2010 22:16:41
   HAYIRLI UĞURLU OLSUN TÜRK DENİZ KUVETLERİMİZE BÜYÜK BAŞARI TAMAMIYLE KENDİ İMKANLARIMIZLA YAPILMASI BÜYÜK ÖNEM TAŞIMAKTADIR İNŞALLAH BUNDAN SONRA YURDUMUZDA DAHA GÜZEL ŞEYLER İ KENDİMİZ YAPACAĞIZ VE BUNUNLADA HAKLI OLARAK GURURLANACAĞIZ TÜM EMEĞİ GEÇENLERİ KUTLUYORUM.
  • mehmet cemil gültekin 12.11.2010 22:12:57
   ülkem insanı bundan 100 evvel de hicaz demiryolunu hem yarı fiyatına ve daha kısa zamanda yapmıştı. yeterki kendimize inanalım.
  Sayfa Başı
  Haberlerezgi sertel kimdirOzan Çobanoğlumevlid kandilimevlid kandili ne zamanmevlid kandili hangü günrebiülevvel ayırebiülevvel ayı önemi