Gündem Haberleri

  Türkiye’nin uçağı nasıl düşürülmüştü

  Hürriyet Haber
  18.09.2013 - 01:16 | Son Güncelleme:

  Suriye helikopterinin vurulması, Türkiye’ye ait RF-4E Phantom tipi bir askeri keşif uçağının 22 Haziran 2012’de Doğu Akdeniz’e düşmesinin ardından değiştirilen angajman kuralları ile mümkün oldu.

  İki Türk pilotun şehit olmasından Şam’ı sorumlu tutan Türkiye, sınırına yaklaşan her Suriye askeri aracını tehdit kabul etmeye başlamıştı.

  ANKARA’YA GÖRE FÜZE: Ankara’ya göre Suriye’den 13 mil açıkta, uluslararası hava sahasında uyarılmaksızın karadan havaya füzeyle vurulan RF-4E, kıyıya 8.6 deniz mili mesafede Suriye karasularına düştü. Enkazdan alınan parçalar üzerinde, füzelerde kullanılan bazı kimyasal ve patlayıcı artıklarının bulunduğu belirtildi.

  ŞAM’A GÖRE UÇAKSAVAR: Şam’a göre bir uçak Suriye sahillerine alçak irtifada 1 km kadar yaklaşınca kıyıdan uçaksavarlarla ateş açıldı. Uçak 10 deniz mili uzağa düştü.

  WSJ’DEN İDDİA: Amerikan Wall Street Journal gazetesinde 29 Haziran 2012’de yayınlanan habere göre ABD istihbaratı, “Türk savaş uçağının Suriye havasahasındayken, muhtemelen kıyıdaki uçaksavar bataryalarıyla vurulduğunu” bildirdi. Bir ABD savunma yetkilisi, “Biz yerden karaya bir füze ateşlendiğine dair bir belirti görmüyoruz” dedi.

  Helikopterin düşme anı kamerada – HÜRRİYET TV

  Düşen helikopterin enkazı böyle görüntülendi – HÜRRİYET TV

  Etiketler: helikopter
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı