Gündem Haberleri

  Türkiye’nin üç komşusunda kritik gelişmeler

  Hürriyet Haber
  12.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kuseyr’i ele geçiren Suriye ordusu, Türkiye sınırına yakın Halep’te taarruza başladı. İran’da cuma günü yapılacak seçimleri Hamaney’e yakın bir muhafazakarın kazanacağı neredeyse kesinleşti. Irak’ta ise Ankara ile kavgalı olan Maliki hükümeti, Kürt yönetimiyle flörte başladı.

  Lübnan Hizbullahı’nın desteğini de arkasına alan Suriye ordusu, Lübnan sınırı yakınındaki stratejik Kuseyr kasabasını ele geçirdikten sonra, yeni stratejisi uyarınca ülkenin güneyindeki otoyolların büyük bölümünü kontrol etmeye başladı.

  “Kuzey Fırtınası” adı verilen ve her an başlayabileceği söylenen yeni taarruz, BBC’nin haberine göre Halep’ten Türkiye’ye giden muhaliflere ait kritik ikmal rotalarını hedef alacak. Rejim güçleri, Halep’in tamamını kontrol etme hedefiyle dün kente 30 km mesafedeki Minniğ hava üssü yakınlarında muhaliflerle çatıştı.

  ŞAM’DA PATLAMA

  Halep kısmen rejimin, kısmen muhaliflerin kontrolünde. Kenti kontrol etmeye çalışan rejim ise dün kalbinden darbe yedi. Şam’ın Merce meydanında çifte intihar saldırısında en az 14 kişi öldü. Muhalifler, sahada geriledikleri bir dönemde masaya oturmak istemiyor. ABD, Cenevre -2 uluslararası konferansının gelecek ay yapılabilmesi için muhalifleri ikna etmeye çalışıyor.

  Türkiye’nin üç komşusunda kritik gelişmeler
  Türk askeri, ‘kobra’ zırhlı araçlarıyla Suriye sınırında devriye geziyor.

  Türkiye’nin üç komşusunda kritik gelişmeler İran'da son reformcu aday da seçimden çekildi

  Türkiye’nin üç komşusunda kritik gelişmeler Barzani’den Bağdat’a iadeiziyaret


   

   

   

   

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı