Gündem Haberleri

  Türkiye’nin sosyal fotoğrafı çekilecek

  Nuray BABACAN ANKARA
  29.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu koordinasyonunda öncelikle 9 ilde yapılacak 4 ayrı araştırmayla sokaktaki çocuklardan çocuk işçilere, töre cinayetlerinden intihar ve ensest ilişkiye kadar pek çok sorunla ilgili tablo ortaya çıkarılacak.

  TÜRKİYE’yi ayıplarıyla yüzleştirecek büyük bir araştırma projesi başlatıldı. Dört araştırmayla başta Doğu illeri olmak üzere Türkiye’nin sosyal fotoğrafı çekilecek; sokakta yaşayan çocuklardan çocuk işçilere, töre cinayetlerinden intihar ve ensest ilişkiye kadar pek çok sorun mercek altına alınacak. Bu araştırmalar, “Demokratik Açılım”ın sosyal alt yapısını da gözler önüne serecek. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nun (SHÇEK) koordinasyonunda yapılacak dört araştırmanın ardından ortaya çıkacak haritaya göre devletin verdiği hizmetler yeniden değerlendirecek. GAP Eylem Planı kapsamında öncelikle dokuz ilde, bir dizi araştırma yapılacak. Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak’ta yapılacak sosyal araştırma dört aşamadan oluşacak.

  Aile içi şiddet de var

  Çalışmalarından biri, “Aile İçi Şiddet” araştırması olacak. Bu başlık altında töre-namus cinayetleri, intihar, ensest, aile-kadın ve toplumda kadının yeri sorgulanacak. İkinci araştırma konusu, “Sosyal Hizmet Sunumunun Yapısı ve İşleyişine Dair Değerlendirme” olacak. Bu araştırma çerçevesinde SHÇEK’in bölgedeki çocuk, gençlik, yaşlı bakım, özürlü bakım, aile-kadın, sosyal ve ekonomik destek hizmetleri ve bunların toplumsal etkileri değerlendirilecek. Araştırma ile sokakta yaşayan ve çalışan çocuklara, çocuk işçilere ve özellikle mevsimlik işçi olarak çalıştırılan çocuklara, suça itilenlere yönelik tespit yapılacak. Çocuk ihmal ve istismarıyla ilgili tablo ortaya çıkartılacak.

  Yerel güçlerle işbirliği

  Üçüncü araştırma “Yerel Aktörlerin Sosyal Hizmet Çalışmaları ve SHÇEK ile İşbirliği Alanlarının Geliştirmesi” olarak belirlendi. Bölgede bulunan yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ve kanaat önderlerinin sosyal hizmet kuruluşları ile işbirliği ele alınacak. “Aile Değeri ve Dayanışma İlişkileri Araştırması” başlıklı dördüncü projeyle de, sosyal hizmet politikalarının geliştirilmesi için yol haritası belirlenecek.

  Çalışma yol gösterecek

  KADIN ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, çalışmanın daha etkin hizmet götürebilmek adına yol gösterici olacağını belirterek, şunları söyledi: “Asıl işimiz, hizmet verdiğimiz bireylerin insan onuruna yakışır bir şekilde yaşamalarını sağlayacak sosyo-ekonomik desteği vermek ve sunduğumuz hizmetlerin hak temelli bir hizmet olduğu bilinciyle hareket etmektir. Üstelik, sadece müracaat edene değil, saha taramalarıyla ihtiyacı tespit edilen vatandaşlara da hizmet ulaştırmamız gerekmektedir.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı