Gündem Haberleri

  Türkiye’nin sel risk haritası çıkarılacak

  A.A
  02.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, Türkiye’nin sel riski taşıyan bölgelerinin haritasını çıkartmaya hazırlanıyor.

  Yapılan araştırmaya göre, bugüne kadar sel baskınına uğramayan tek il Kırklareli. Selden en fazla etkilenen iller ise Erzurum, Kahramanmaraş, Kayseri ve Adana.

  TÜRKİYE’de birinci, ikinci ve üçüncü derece sel riski altında bulunan bölgeler tespit edilecek. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürü Mustafa Taymaz, Türkiye’de depremlerden sonra en fazla zarar verici afetin su taşkınları ve buna bağlı olarak gelişen heyelanlar olduğunu belirtti. Taymaz, bu konuda çalışma yapmak amacıyla DSİ, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile ilgili tarafları bir araya getirdiklerini söyledi. Türkiye’de her yıl su taşkınlarından dolayı ortalama 100 milyon dolar hasar meydana geldiğini, geliştirilen önlem projelerinin ise 20 milyon dolarla sınırlı kaldığını anlatan Taymaz, “Önlem projeleri yeterli değil. Bununla ilgili kurumların bütçelerini bir araya getirip, öncelikleri tespit ederek, nehir yataklarına kurulan birinci dereceli risk altındaki bölgeleri belirleyeceğiz. İkinci, üçüncü derece risk altındaki yerleri tespit edeceğiz” diye konuştu.

  Sel olmayan tek il Kırklareli

  AFET İşleri Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı 1950-2008 dönemini kapsayan, “Türkiye’de Afetlerin Mekânsal ve İstatistiksel Dağılımı-Afet Bilgileri Envanteri”ne göre, Kırklareli hariç tüm illerde su baskını meydana geldi. Bu dönemde görülen 4 bin 67 su baskını, 80 ilde 22 bin 157 afetzedeyi etkiledi. Su baskınları en fazla Kızılırmak, Yeşilırmak, Fırat ve Doğu Karadeniz havzalarında yoğunlaştı, en sık görüldüğü iller ise Erzurum (349), Sivas (299), Kahramanmaraş (187), Kayseri(187) ve Adana (185) oldu.

  Giresun için yardım kampanyası

  GİRESUN Belediye Başkanı Kerim Aksu, kentte yaşanan sel afetinin bilançosunun büyük olduğunu, afetin yaralarının sarılmasının zaman alacağını belirterek, şunları söyledi: “Kentte yüzde 30’un üzerinde yol tekrar elden geçecek. Kenar mahallelerimizin çoğunda yol yok. İstinat duvarlarının da çoğu yıkıldı. Bir yıl içerisinde tekrar eski günlere dönebiliriz.” Selden zarar görenler için yardım hesabı da açıldı. Belediye adına Ziraat Bankası Giresun Şubesi’nde açılan hesap numaraları şöyle: TL Hesabı: 38657430-5013, Dolar Hesabı: 38657430-5015, Euro Hesabı: 38657430-5016

  Tosya’da da sel yardımı

  AFET İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Kastamonu’nun Tosya İlçesi’nde dolu ve selden zarar gören ailelere yardım çekleri dağılmaya başlandı. Tosya Kaymakamı Arslan Yurt, geçen günlerde yağan aşırı yağış ve dolu nedeniyle 31 ailenin ev ve iş yerlerinin zarar gördüğünün tespit edildiğine dikkat çekti, bu ailelere yardım çeklerinin verilmeye başladığını söyledi.

  Çarpık yapılaşma bilançoyu artırıyor

   KARADENİZ Çevre Derneği (KAÇED) Başkanı Yaşar Yeğen, mühendislik çalışmalarından uzak bilinçsiz yol yapım çalışmaları ile dere yataklarında yapılan kontrolsüz evlerin afetin bilançosunu artırdığını savundu. Yeğen, şöyle dedi: “Bölge, bol yağış alması nedeniyle heyelan ve benzeri kütle hareketlerine son derece müsait. Burada doğaya yapılacak en küçük müdahale, çok büyük sonuçlar doğurabilmektedir. Son yıllarda artan yol yapım çalışmaları ve buna bağlı ağaçlı sahanın azalması, yoldan çıkan molozların gelişigüzel araziye dökülmesi yamaç dengesinin bozulmasına yol açmıştır.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı