Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkiye’nin reformları bölgemizin ilham kaynağı

  ANKARA
  21 Eylül 2013 - 01:56Son Güncelleme : 21 Eylül 2013 - 00:11

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Birleşmiş Milletler’in 68’inci Genel Kurulu için dün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile birlikte New York’a gitti. Gül, Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Gül şunları söyledi:
  “(Azaz’ın işgal edilmesi) Bir ülkede istikrarsızlık uzarsa radikal akımlar giderek güçlenir. Bunlar ileride o ülke için de bölge için de tehlikeli hale gelir. O bakımdan Türkiye gerekli tedbirleri almakta. Türkiye’nin terör konusundaki duruşu çok sağlamdır. Bundan hiç bir tereddüt olmaması gerekir.
  (Demokratikleşme paketi) Türkiye’nin şu anda en önemli dış politika gündemi Suriye meselesidir. Türkiye yaptığı reformlarla bölgeye ilham kaynağı olmaktadır. Reform programlarıyla, demokratikleşme programlarıyla başından beri sadece kendi halkımız değil bütün çevre ilgilenmektedir. Demokrasisi Avrupa standartlarına ulaşmış bir ülkenin bile hâlâ yapması gerekenler olduğunu göstermesi açısından bütün çevrenin Türkiye’den ibret alması gerekir. Reform çalışmaları milli beraberliğimizi pekiştirmek, herkesin öz yurdunda şikâyeti olmadan yaşamasını temin etmek açısından önemli olacağı kanaatindeyim.
  (Suriye’ye askeri müdahale) Türkiye’nin savaş arzusu yoktur. Katliamın en kısa sürede durdurulmasını istiyoruz.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı