Dünya Haberleri

  Türkiye’nin kum torbası değiliz

  Hürriyet Haber
  07.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Jerusalem Post gazetesinin “Yorumlar” bölümüne yazdığı yarım sayfalık makalesinde “Biz Türkiye’nin kum torbası değiliz” başlığını atarak, Türkiye’yi “İslami devrim öncesi İran”a benzetti.

  Mevcut krizin sanılanın aksine Mavi Marmara baskınıyla başlamadığını öne süren Lieberman, “Krizin kökeni 2009 Ocak ayında, Davos’ta Türk Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e sözlü saldırısına dayanıyor. Bu, inceden inceye düşünülmüş bir strateji nin parçasıydı. NE YAZIK Kİ (Büyük yazılmış) Türkiye’deki SON olaylar Ayetullah Humeyni önderliğindeki İslami Devrim öncesi İran’ını hatırlatıyor. İran da İsrail’in en yakın müttefiklerindendi. Benzer şekilde Humeyni’nin devrimi de İsrail’den değil iç faktörlerden kaynaklanıyordu”

  Kudüs’e davet

  Lieberman, Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın birer ay arayla Lübnan’ı ziyaret ettiklerine değinerek, “İkisinin (Lübnan’da İsrail’e yönelik) sarf ettiği acı sözler arasında bir fark bulmak bizim için zor” dedi. Kurtlar Vadisi filmi, Mavi Marmara’nın karşılama töreninde 100 bin kişinin “İsrail’e ölüm” sloganları atması gibi olayların hiçbir Türk yetkili tarafından kınanmamasını eleştiren Lieberman, “Artık Türkiye’nin kum torbası olmayacak ve tepki göstereceğiz. Türkiye ile açık ve dürüst diyalog arıyoruz. Mevkidaşım sayın Davutoğlu’nu Kudüs’e ya da tüm konuları tartışacağımız herhangi bir yere davet ediyorum” sözlerini kullandı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı