YOZGAT HABERLERİ

Türkiye’nin İlk Milli Parkı Yozgat Çamlık İçin Kısa Tanıtım Filmi Çekildi

IHA
15.07.2015 - 13:15Son Güncelleme :

YOZGAT ÇAMLIK MİLLİ PARKI'NIN TANITIM FİLMİ ÇEKİLDİ.

IHA

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü Türkiye’nin ilk milli parkı olma özelliğini taşıyan Çamlık Milli Parkı için kısa bir tanıtım filmi çekti. Çekilen bu tanıtım filmi ile çocuklar ve gençlerin milli parklardan doğru biçimde faydalanmalarının sağlanması hedefleniyor.
İç Anadolu’nun son ormanlarından biri olan ve içerisindeki 300 ila 500 yaşındaki karaçamları ile Türkiye’nin ilk milli parkı olan Çamlık Milli Parkı’nın bu filmde ağaçları, yaban hayvanları, bitki örtüsü ve parktaki rekreasyon faaliyetleri anlatıldı.
Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, “Çamlık, Bir İlk” adıyla Nisan-Mayıs 2015’te gerçekleştirilen çekimlerde parkın tabi güzellikleri görüntülenmeye çalıştı. Hava çekimlerinin yanı sıra parkın farklı noktalarına yerleştirilen videokapanlarla milli parkta yaşayan tavşan, tilki ve domuz türlerinin görüntüleri tabi ortamında kaydedildi. Parkın sahip olduğu en önemli değer olan 300 ile 500 yaşındaki karaçamlar havadan çekildi. Filmde bitkilerin etkileyici görüntülerine de yer verildi.
Tanıtım filminin İngilizce seslendirmeli versiyonu da yapılarak, film ile Çamlık Milli Parkı’nın yurtdışı tanıtımının da yapılması hedefleniyor. Çekimlerine yöre halkının da katıldığı film, genç kuşakların ve çocukların milli parklardan doğru biçimde yararlanması konusunda bir farkındalık oluşturulmasına katkı sağlayacak.
Filmin televizyon, eğitim çalışmaları ve sosyal medya için 5 dakika olarak hazırlandığının atını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Bu film ile Çamlık Milli Parkı’na artık başka bir gözle bakılacak. Ülkemizin ilk milli parkı gerçekten de muhteşem bir tabi güzelliğe sahip bulunuyor. Muhakkak vatandaşlarımız buraya giderek buranın havasını teneffüs etmeliler. Şehir hayatının hemen yanında bu eşsiz doğa harikası alan ile streslerini atabilirler. Hazırlanan bu tanıtım filmini, milli parkın özelliklerini ve milli parktan nasıl faydalanılması gerektiğini gençlerimize ve çocuklarımıza anlatması açısından çok önemli buluyorum” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Yozgat haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Yozgat ilinden Türkiye’nin İlk Milli Parkı Yozgat Çamlık İçin Kısa Tanıtım Filmi Çekildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Temmuz 2015 tarihinde saat 13 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Türkiye’nin İlk Milli Parkı Yozgat Çamlık İçin Kısa Tanıtım Filmi Çekildi haberi güncellenecektir.

  YOZGAT NAMAZ VAKİTLERİ
  09 Kasım 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:30
  • Guneş
   07:11
  • Öğle
   12:36
  • İkindi
   15:19
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:09
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı