Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Türkiye' nin İlk Kukla Filmi Vizyonda

Rimolar ve Zimolar dün vizyona girdi. Bu sevimli kuklaların öyküsü herkese hitap ediyor.

Önce Akasya Asiltürkmen söyledi; "yakında Türkiye’ nin ilk kukla filmi vizyona girecek. Hatta ben de seslendirme ekibindeyim". Beni bir heyecan bastı tabi. "Kimin fikri? Öyküsü nasıl? Kimlerin emeği geçti? Tanımak istiyorum" dedim. Daha sonra beni Yonca Ertürk’le tanıştırdı.

Yonca’daki heyecanı görmeniz lazım. Dev heyecan... Nasıl olmasın?? Bir ilki gerçekleştirmişler ve çok ama çok eğlenmişler. İşlerini ciddiyetle ve çok büyük bir emekle yaptıkları için nasıl tepki alacağını çok merak ediyorlar.

Rimolar ve Zimolar birbirinden uzak yaşayan iki topluluk... Günlerden bir gün yavru Zimo' nun kayboluşuyla birlikte her iki kasabanın da kaderi değişir. Kısaca öykü böyle.

Önce Akasya Asiltürkmen ve kuklayı oynatanlardan S. Emrah Özdemir’ le buluştuk. Akasya’ nın ses verdiği Fışfış üzerine konuştuk. Daha sonra filmin basın galasına katıldım.

Akasya kendisi gibi güzel saçlı ve kıpır kıpır bir karakter olan Fışfış’ ı çok sevmiş. "Kutlamanın da kutlamasını yapan bir yanı olması çok hoşuma gitti" dedi. Deneyimini konuşturmuş ve Fışfış’ la güzel bir uyum yakalamışlar bence. Çocuklar için yapılmış bir prodüksiyonda yer aldığı için mutlu olduğunu söyleyen Akasya dublaj ekibinin de çok eğlendiğini, bir ilke imza attıkları için heyecanlı olduğunu ekledi.

Emrah Özdemir’ in heyecanı set atmosferindeki enerjiyi yansıtıyordu. Emrah bir yandan deneyimli bir oyuncu. Kukla oynatıcılığıyla ilgili özel bir eğitim almış ve işine dört elle sarılmış. Sohbet ederken "Kuklalar çok iyiydi, ergonomik ve karaker sahibiydi. Her biri ayrı film kahramanı olacak kadar güçlüydü" diyor. "Nermin Er’i tebrik etmek gerekiyor" dedi. Bir de kukla oynatımı sırasında doğaçlama çalışmışlar. Eğlendikleri çok belliydi.

Sevgili Janset Pacal Çaça Nene’ yi canlandırmış ve ilk seslendirme deneyimi olduğu için ayrıca çok heyecanlıydı. "Titrek sesli bir nine yerine daha cool, daha net ama bir o kadar bilge bir nine sesi aradım" diyor. Hakikaten de bahsettiği gibi bir ses olmuş bence.

Bence, yapımcı ve senaryoda emeği geçen Yonca Ertürk ve Nermin Er iyi bir iş çıkarmış. Pek çok ünlü isim seslendirmede rol almış: Yekta Kopan, Ezel Akay, Banu Güven, Şevket Süha Tezel, Ezgi Mola, Berrak Kuş, Zeyno Eracar, Fatih Ürek, Hayko Cepkin… Ayrıca senarist Nermin Er, Lerzan Kuzgun, Murat Çelikkol, Murat Şen, Özgür Özdural, Alişan Özkan, Emir Yargın da seslendirmede yer alan isimlerden.

Bence Rimolar ve Zimolar’ı yerli ve farklı bir yapım. İzlediğiniz zaman göreceksiniz ki 7’ den 70’ e herkese hitap ediyor. Bu hafta sonu yapılacak güzel bir etkinlik olabilir.

X