ANKARA HABERLERİ

Türkiye’nin gürültü haritası çıkarılacak

Hürriyet Haber
18.08.2009 - 00:00Son Güncelleme : 17.08.2009 - 21:53

Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, ülke genelinde gürültü haritaları çıkarılarak, gürültünün önlenmesine yönelik eylem planı hazırlanması için harekete geçti.

Hürriyet Haber

100 bin üzerinde nüfusu olan ve nüfus yoğunluğu binden fazla olan yerleşim alanları ile buralarda bulunan limanlar, sanayi alanları, eğlence yerleri, karayolları, havaalanları, demiryollarının gürültü haritası çıkarılacak. Haritaların çıkarılmasının ardından söz konusu alanlar için hazırlanacak eylem planları ile gürültünün kontrolü ve önlenmesi sağlanacak.

Çevre Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akça imzasıyla Ulaştırma Bakanlığı’na, nüfusta belirlenen kapsama giren tüm belediyelere ve valiliklere gürültü haritaları çalışması için yazı gönderildi. Yazıda, 100 binin üzerinde yerleşik nüfusu olan ve nüfus yoğunluğu binden fazla olan alanlarda; tüm limanlar, sanayi alanları, atölye-imalathane-eğlence yerleri ve benzeri kaynaklar ile tüm karayolları, tramvay ve yerüstü metro istasyonları için ayrı ayrı gürültü haritalarının hazırlanması gerektiğini kaydedildi.

Yazıda gürültü haritaları için kapsam ve tarihler şöyle aktarıldı:

- 250 binden fazla yerleşik nüfusu olan yerleşim alanları, yılda altı milyondan fazla aracın geçtiği ana karayolları, yılda 60 binden fazla trenin geçtiği ana demir yolları, yılda 50 binden fazla hareketin gerçekleştiği ana havayollarında listelerin belirlenmesi 30 Haziran 2011, gürültü haritalarının çıkarılması 30 Haziran 2013, eylem planlarının hazırlanması 18 Temmuz 2014’e kadar tamamlanacak.

- 100 binden fazla yerleşik nüfusu olan yerleşim alanları, yılda üç milyondan fazla aracın geçtiği ana kara yolları, yılda 30 binden fazla trenin geçtiği ana demir yollarında listelerin belirlenmesi 30 Haziran 2014, gürültü haritalarının çıkarılması 30 Haziran 2018, eylem planlarının hazırlanması 18 Temmuz 2019’a kadar tamamlanacak." Ankara’daki Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Keçiören, Mamak, Yenimahalle Belediyeleri nüfusu 250 binden fazla olduğu ve nüfus yoğunluğu sınırını geçtiği için ilk etapta gürültü haritası çıkarılacak merkezler arasında yer alacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Türkiye’nin gürültü haritası çıkarılacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:50
  • Guneş
   06:29
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:17
  • Akşam
   18:53
  • Yatsı
   20:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı