Türkiye’nin gücünü aştı

Yaşar ANTER, DHA
13.08.2015 - 10:52 | Son Güncelleme:

Almanya Federal Meclis Başkan Yardımcısı Claudia Roth, göçmen sorunu için önce Bodrum’un, ardından Yunan adası İstanköy’de yaptığı inceleme sonrası tekrar Bodrum’a döndü.

30 bin nüfuslu Yunan adasında göçmen sayısının 7 bini aştığını belirten Roth, “Ne yazık ki şu ana kadar hiçbir şey yapılmamış. Hiçbir önlem alınmamış. Adadaki göçmenlerin yatacakları, barınacakları, yiyecekleri, tuvaletlerini yapacakları yer yok. Sokaklarda ve parklarda yatıyorlar. Turistik adada salgın hastalıkların başlaması an meselesi, çünkü medikal yardımda yok. Bu nedenle isyan haline gelen göçmen grupları olaylar çıkarmaya başladı. Ada patlamaya hazır bomba gibi” dedi.

Türkiye’deki göçmen sayısının 2 milyonu aşmasına rağmen yıllardır büyük bir özveriyle sığınmacılara yardım ettiğini belirten Roth, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Türkiye göçmenlere yardım ve destek konusunda dünyaya örnek gösterilecek bir ülke. Gücünden çok daha fazlasını yaptı ve yapmaya devam ediyor. Dünyada hiçbir ülke bu kadar göçmeni kabul etmedi, sahiplenmedi. Ancak artık göçmen akını Türkiye’nin gücünü çok aştı. Bu sorunda Türkiye’nin yalnız bırakılmaması gerektiğini düşünüyorum. BM nezdinde acil çözüm gerekli. Uluslararası önlemler alınmaz, göçmenler için uzun vadeli uluslararası ortak projeler üretilmezse; bunun altından ne Türkiye, ne Yunanistan, ne de herhangi bir AB ülkesi tek başına kalkamaz. Göçmen akını dalga dalga yayılır ve bu göçmenlerle birlikte ülkelere yayılacak terör elemanlarının olmadığını bilemezsiniz.”

Etiketler: almanya , avrupa , bodrum , Claudia Roth


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı