Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  “Türkiye’nin geleceği meslek liselerinde”

  DHA
  08 Ağustos 2014 - 12:58Son Güncelleme : 08 Ağustos 2014 - 13:04

  Batı Anadolu Sağlık Eğitim Kurumları (BASEK) Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Özer Gürbüz, 12 yıllık kesintisiz eğitim sisteminde öğrencilerin, lise eğitiminden sonra üniversiteye yönlendirildiğini fakat üniversiteyi kazanamayanların işsiz kalarak psikolojik bunalıma girdiklerini söyledi.

  Op. Dr. Gürbüz, BASEK öğrencilerinin üniversiteyi kazanamasalar da meslek sahibi olarak mezun olduklarını ve rahatlıkla iş bularak çalışma hayatına atıldıklarını belirtti.

  Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, 4+4+4 kesintili eğitim sistemine geçildikten sonra mesleki eğitim ön plana çıktığını vurgulayan Op. Dr. Gürbüz, meslek liselerinin öneminin giderek arttığını ve bu yıldan itibaren büyük bir dönüşüm sürecine girdiğini bildirdi. Op. Dr. Gürbüz, "Eskiden meslek lisesi deyince öğrencilerin aklına tornacılık, marangozluk, elektrikçilik gibi bölümler gelirdi. Şimdi ise gençlerimiz önümüzdeki yıllarda sağlık, havacılık, biyoteknoloji ve enerji sistemlerine yönlenecekler. Meslek liselerini başta ailelere ve gençlere iyi anlatmak gerek, Çünkü gençlerimiz Türkiye’nin kalkınmasında pay sahibi olmak istiyorlarsa esnaf olmak yerine büyük hayallerin peşinde koşmaları gerekecekti" dedi

  Basek hayatınızı değiştirecek

  Batı Anadolu Sağlık Eğitim Kurumları (BASEK) Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Özer Gürbüz, BASEK bünyesinde hizmet veren eğitim kurumlarının Batı Anadolu Koleji ve Batı Anadolu Meslek Liseleri olarak gruplandığını belirterek her kurumdaki öğrencilerin tüm ihtiyaçlarına cevap verdiklerini ve Batı Anadolu Üniversitesi ile birlikte anaokulunda başlayan eğitim hayatının üniversite ile sonlandırmak istediklerini anlattı. Gürbüz, "BASEK, gençlerin hayatlarını ve aynı zamanda hayallerini değiştirecek. Geçen yıl eğitim ve öğretime başlayan Sağlık Lisesinden sonra bu yıl da Batıjet Havacılık Lisesi, Biyoteknoloji Lisesi ve Enerji Lisesi ile eğitim ve öğretime devam edeceğiz. Gençleri geleceğe hazırlamak, Türkiye’nin kalkınmasına katkı sağlamak ve onların büyük hayallerin peşinden koşmasını amaçlıyor. BASEK sadece gençlerin eğitimiyle değil, sosyal ve kültürel gelişimiyle yakından ilgileniyor. Yetenekli öğrencilere sponsor olarak Türkiye ve dünya yarışmalarında destekleniyor. BASEK’in misyonu, devletine milletine ve ailesine sevgiyle bağlı, kendisine güvenen inançlı ve azimli bireyler yetiştirmektir. Öğrencilerin olumsuz dış etkenlerden korunması için her şey düşünüldü" dedi.

  Etiketler: meslek lisesi , 4+4+4 , öğrenci
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı