ANKARA HABERLERİ

Türkiye’nin enerji ihtiyacı panellerden sağlanabilecek

Hürriyet Haber
01.07.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÜNAM) Müdürü Prof. Dr. Raşit Turan, Türkiye’nin toplam enerji ihtiyacının yaklaşık 200 bin GWs olduğunu, bu ihtiyacın da Tuz Gölü kadar bir alana yapılacak güneş enerjisi panellerinden sağlanabileceğini söyledi.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

Orta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulan Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezinde yapılan toplantıda, enerji alanında gerçekleştirilen projeler tanıtıldı. Kalkınma Bakanlığının desteğiyle 2009 yılının başında ODTÜ’de kurulan GÜNAM, teknoloji geliştirerek güneş gözelerinin Türkiye’de üretimini sağlamayı hedefliyor.

Ağırlık verilmeli


Dünyanın enerji kaynaklarına baktığımızda güneşten gelen enerji miktarının diğer enerji kaynaklarından çok daha fazla paya sahip olduğunu söyleyen Turan, güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına daha fazla ağırlık verilmesi gerektiğini ifade etti. Raşit Turan, Türkiye’de 2011 yılında enerji kullanımına 54 milyar dolar ödendiğini söyleyerek, “Enerjiye ödenen bu miktar cari açıkta önemli bir paya sahiptir” dedi. Türkiye’nin toplam enerji ihtiyacının yüzde 75’inin ithal edildiğini, toplam elektrik üretiminin yüzde 50’sinin ise ithal doğalgaz ile üretildiğinin altını çizen Turan, şunları söyledi:

Bağımsızlığa katkı


“Güneş enerjisi yatırımlarının Ar-Ge altyapısını oluşturmaya çalışırken, Türkiye’de bu teknolojinin yapılabilirliğini göstererek özel sektör firmalarının yatırım yapmasını da teşvik ediyoruz. Yaptığımız çalışmalarla Türkiye’de güneş enerjisi teknolojilerinin ve güneş enerjisi güç istasyonlarının kurulmasına ve dolayısıyla geleceğimize ve bağımsızlığımıza katkı sağladığımızı düşünüyorum.”

Yenilenebilir ve temiz


Rüzgar Enerjisi Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (RÜZGEM) Müdürü Doç. Dr. Oğuz Uzol da, merkezde yapılan çalışmalarla, Türkiye’nin rüzgar enerjisi konusunda ortaya koyduğu ulusal hedeflere ulaşabilmesi ve bu hedeflere ulaşırken de teknolojik dışa bağımlılığı en aza indirgenebileceğini söyledi. Uzol, merkezin amacının, Türkiye’nin geliştirilecek özgün teknolojilerle dünya rüzgar enerjisi pazarında pay ve söz sahibi olabilmesi hedeflerini desteklemeye yönelik Ar-Ge faaliyetlerinde bulunmak olduğunu belirtti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Türkiye’nin enerji ihtiyacı panellerden sağlanabilecek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  05:52
 • Guneş
  07:36
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:35
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı