« Hürriyet.com.tr

Türkiye’nin en iyi 10 çarşısı

Kalabalık çarşılar, şehirlerin kalbinin attığı yerlerin başında geliyor. Esnaf kültürünün yaşadığı, alışveriş yaparken keyif alacağınız Türkiye’nin en iyi çarşılarını sizin için seçtik. Jürimizin çoğunluğunun ilk tercihi ‘Kapalıçarşı’ oldu

Selim ONAT
X

Türkiye’nin en iyi 10 çarşısıKAPALIÇARŞI / İSTANBUL

Türkiye’nin en iyi 10 çarşısı

İçeriye girdiğiniz andan itibaren etrafınızı saran mistik havasına kapılacaksınız. İçerisinde mücevherler, el dokuma halılar, 4 bin dükkânla dünyanın büyük çarşısı. Yılda 91 milyon ziyaretçiyle dünyanın en fazla ziyaret edilen turizm mekânı. Beyazıt.

Türkiye’nin en iyi 10 çarşısıKEMERALTI ÇARŞISI / İZMİR

Türkiye’nin en iyi 10 çarşısı

Konak’taki çarşı İzmir’in tanıtımına katkıda bulunuyor. Üzeri kiremitle örtülü. Ancak 19’uncu yüzyılın sonlarında bu özelliğini yitirdi. İçerisinde kafeler, sinemalar, kilim, kıyafet mağazaları var. Tarihi çarşı farklı dokular barındırmaya devam ediyor. Konak.

Türkiye’nin en iyi 10 çarşısıMISIR ÇARŞISI / İSTANBUL

Türkiye’nin en iyi 10 çarşısı

Eminönü’ne gittiğinizde kalabalığı takip edin, sizi Yeni Cami Külliyesi’nin içinde yer alan çarşıya götürecek. İçerisinde adını bile duymadığınız baharatlar mevcut. Ayıca hediyelik eşya, nadir bitkiler, seramik ve tekstil ürünleri satılıyor. Fatih.

Türkiye’nin en iyi 10 çarşısıBAKIRCILAR ÇARŞISI / GAZİANTEP

Türkiye’nin en iyi 10 çarşısı

Çarşı ismini 16’ncı yüzyıldan itibaren şehrin en önemli zanaat dalı olan bakırcılıktan aldı. Günümüzde eski popülerliğini yitirmiş olsa da ustalığın ve emeğin birleşerek oluşturduğu eşsiz bakır eserlerden almadan kentten ayrılmayın. Şahinbey.

Türkiye’nin en iyi 10 çarşısıMARDİN ÇARŞISI / MARDİN

Türkiye’nin en iyi 10 çarşısı

Mardin’in mistik havası çarşıya da hâkim. Saffet Emre Tonguç, “Mardin çarşısı büyüleyici. Yerel el sanatlarıyla uğraşan ustalar köşe başlarını tutmuş. Zamanı şimdilik durdurmuşlar” diyor. Dikkat edin, gezerken kaybolmayın. Merkez.

Türkiye’nin en iyi 10 çarşısıBEŞİKTAŞ ÇARŞI / İSTANBUL

Türkiye’nin en iyi 10 çarşısı

İlçenin kalbi burada atıyor. Gün boyu hareketli olan çarşı meşhur Beşiktaş taraftar grubunun da merkezi. Balıkçıları, restoranları, tatlıcıları, kafeleri ve mağazalarıyla İstanbulluların buluşup vakit geçirdiği bir yer. Beşiktaş.

Türkiye’nin en iyi 10 çarşısıSAFRANBOLU ÇARŞISI / KARABÜK

Türkiye’nin en iyi 10 çarşısı

Safranbolu, Osmanlı kent mimarisini yaşatan evleriyle ünlü. Tarihi çarşıda yöresel hediyelik eşyalar, lokantalar, kahvehaneler ve el ustalığı yapan işyerleri var. Deriden ayakkabı üretimi yapılan bir tek yemenici kaldı. O da Erhan Başkaya. Safranbolu.

Türkiye’nin en iyi 10 çarşısıULU ÇARŞI / BURSA

Türkiye’nin en iyi 10 çarşısı

Ulu Cami’nin yanı başında bulunan çarşı turistlerin uğrak yeri. Ünlü Bursa havlularının satıldığı dükkânlar, gözlükçüler, saatçiler ve hac ürünlerinin satıldığı 120 adet yer var. Evlenecek olanlar da çeyizlerini buradan alıyor. Osmangazi.

Türkiye’nin en iyi 10 çarşısıUZUNÇARŞI / ANTALYA

Türkiye’nin en iyi 10 çarşısı

Cumbalı evleri, mor begonvilleri, yasemin kokusu ve arnavutkaldırımlı yoluyla huzurlu bir alışveriş ortamı sunuyor. Yokuş yukarı uzanan sağlı sollu dükkânlarda hediyelik eşyalar, takılar, kilimler, tablolar satılıyor. Kaş.

Türkiye’nin en iyi 10 çarşısıBEDESTEN KAPALIÇARŞI / TRABZON

Türkiye’nin en iyi 10 çarşısı

Haldun Hürel, “Tarihimizin en önemli kentlerinden biri olan Trabzon’da günümüze kalabilmiş tarihi bir çarşı. Her ne kadar restorasyonlarda ufak zararlar görmüş olsa da mimarisiyle ülkemizin en önemli çarşılarından biri” diyor. Merkez

Kaynak: Selim ONAT

GezginGezgin
Rusya ve Avrupa'nın çatısına yolculuk: Elbruz
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Gezerken birçok şey öğreneceğiniz dünyanın en ucuz 10 şehri
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Volkanik adada yaşayan ilginç insanlar
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Avrupa’nın en renkli seyahat molası: Strasbourg ve Colmar
Kültür&SanatKültür&Sanat
Venedik’te ilginç kitabevi
GezginGezgin
Masalsı ve romantik öğrenci şehri: Heidelberg