Türkiye’nin ’büyüleyici’ konularını görüşüyoruz

Hürriyet Haber
25.04.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 25.04.2009 - 00:51

16 ülkenin eski dışişleri bakanlarından oluşan "Aspen Atlantik Grubu"nun 2009 toplantısı Ankara’da başladı. TOBB’un ev sahipliğinde düzenlenen toplantının açılışında konuşan eski ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, "Türkiye’ye gelerek bu ülkeyle ilgili birçok büyüleyici konuyu ele almak istedik" dedi.

KUZEY Amerika ve Avrupa’nın eski dışişleri bakanlarından oluşan bir girişim olan, "Aspen Atlantik Grubu"nun 2009 yılı toplantısı Ankara’da başladı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) ev sahipliğinde, TOBB ikiz kuleler hizmet binasında düzenlenen ve iki gün sürecek toplantının açılışına, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ve bazı ülkelerin eski dışişleri bakanları, eski büyükelçileri ve ilgili yetkililer katıldı. Madeleine Albright Atlantik’in iki yakası için ortak küresel tehditlerin belirlenmesine yardımcı olmak için somut ve tarafsız öneriler geliştirmeyi amaçlayan Aspen grubu toplantısının Ankara’da yapılmasıyla ilgili olarak, "Özellikle Türkiye’ye gelerek bu ülkeyle ilgili birçok büyüleyici konuyu ele almak istedik" derken, açılışında konuşan Dışişleri Bakanı Ali Babacan ise Türkiye’nin yoğun bir dış politika  gündeminin olduğunu belirtti.       

ABD ile listemiz aynı

Bakan Babacan, Balkanlar, Kafkaslar, Orta Doğu, İran, Afganistan, Pakistan gibi bölgeler ve ülkelerden bahsedildiğinde, Türkiye’nin sadece bu bölge ve ülkelerle yakından ilgilenen bir ülke olmadığını, aynı zamanda bölgede barış ve istikrar için önemli bir görev ve sorumluluk üstlendiğini vurguladı. Türkiye’nin hen Batı hem de Doğu’daki kuruluşların üyesi olduğunu hatırlatan Bakan Babacan Bakanlık ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’la ilk kez bir araya geldiğinde, Türkiye’nin ve ABD’nin en önemli 10 dış politika konularını karşılıklı olarak listelediklerini belirtti ve "Bu liste bir madde dışında neredeyse tamamen aynıydı. Bu da Kuzey Kore’ydi. Kuzey Kore, Rice’ın listesinde vardı benimkinde yoktu" dedi.

Ekonomi ve demokrasi

Türkiye’nin ekonomi, demokrasi, hak ve özgürlükler gibi konularda büyük değişimlerden geçtiğini ve bunların ABD ve AB tarafından benimsenen değerler olduğunu söyleyen Babacan, Türkiye’nin bu değerlerin Orta Asya, Orta Doğu, Afrika gibi bölgelerde uygulanmasını da teşvik ettiğini ifade etti. Türkiye’nin enerji alanındaki ve enerji güvenliği konusundaki önemine de değinen Babacan, dış politikada ilgilenilen uluslararası sorunlardan, Türkiye’nin bu konularda oynadığı önemli rollerden bahsetti. Babacan bu konuları, İsrail-Filistin sorunu, İran, Lübnan, Irak, Afganistan-Pakistan ilişkileri, Kafkaslar ve Balkanlar olarak sıraladı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı