Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Türkiye’nin ateşi 40 derece

“ADALETİ, üretimi, paylaşmayı, özgürlükleri ve koşulsuz demokrasiyi öne çıkaracağız” diyen Mustafa Sarıgül’e göre bugün Türkiye 40 derece ateşle yatıyor!

Bu 40 derece ateşten ülkeyi kurtaracak ve sağlığına kavuşturacak olan çarenin Türkiye Değişim Hareketi (TDH) olduğunu söyleyen Mustafa Sarıgül ile yaptığımız 3 saatlik sohbetin ilk bölümünü pazartesi günkü yazımda anlatmıştım.

Genellikle olumlu karşılanan ve desteklenen yazıya, sosyal demokrat olduklarını ileri süren bazı Sarıgül karşıtı fanatiklerden tepkiler (hatta küfürler) geldi.

Ülkemizde, demokrasi ve ifade özgürlüğünün ne denli kısır olduğunu, fanatizm içindeki bazı grupların, kendi görüşlerine uymayan kişilere karşı ne kadar tahammülsüz ve acımasız davrandıklarını bir kez daha görüp acı acı gülümsedim.

Siyaset konusunda hoşgörüsüz bir toplumuz.

Demokrasi kültürü henüz bizden çok uzak!

* * *

Kamuoyu Araştırma Şirketi A&G’nin 14-16 Kasım 2009 günleri Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde, 28 il ve 79 ilçede, 18 yaş üstü seçmen nüfusunu temsil eden 903’ü kadın, toplam 1817 denekle yaptığı ankette “Başbakan Erdoğan önümüzdeki seçimlere son kez katılacağını ilan etti. Sizce Erdoğan’dan sonra Türkiye’nin yeni başbakanı kim olmalıdır?” şeklinde bir soru yöneltti.

Deneklerden, yüzde 25,1  Mustafa Sarıgül, yüzde 21,9 Devlet Bahçeli, yüzde 20,4 Deniz Baykal, yüzde 19,2 Bülent Arınç cevabı geldi.

Daha parti kurulmadan alınan bu sonuç ilginçtir.

* * *

Yaptığımız sohbette Mustafa Sarıgül’ün sözlerinin devamı şöyle:

*  Adım adım Türkiye’yi dolaşıyorum. Her yerde aynı büyük heyecanı görüyorum. Türkiye Değişim Hareketi (TDH) halkımızın yeni umududur. Tünelin ucundaki ışıktır. Partimiz ocak ayında kurulacak ama daha şimdiden anketlerde iyi gidiyoruz.

*  Bugün Türkiye’de bir korku imparatorluğu var. Türkiye tıkanmıştır. Türkiye mutsuzdur. Büyük bir adaletsizlik var. Kimse kimseyle konuşmuyor. Herkesin özgürlüğü kısıtlanmış durumda. Halk değişim istiyor. Değişim yürek ister. Bizde bu yürek var.

*  “Ötekilerimiz” olmayacak. Doğulu da bizim, Batılı da bizim. Cami de, cemevi de, kilise de, sinagog da bizim. Başı açık olan da, başı kapalı olan da bizim.

*  Türkiye’de siyasetin kadınlara “özür borcu” vardır. Her alanda yüzde 25 kadın kotamızı mutlaka uygulayacağız. Siyasette kadınların sesi duyulacak.

*  Hareketimiz emekten yana, barıştan, özgürlükten, adaletten, varlıktan, bereketten, demokratik haklardan yana bir harekettir.

*  Sevgi ekeceğiz, dostluk ekeceğiz, umut ekeceğiz, barış ve kardeşlik ekeceğiz.

*  Siyasette üç önemli unsur vardır: 1) Halkın sevdiği lider, 2) Plan, proje, 3) Kadro... Bizde bunların hepsi var.

*  Biz diyoruz ki, herkes varlıklı olsun. Varlığın olduğu yerde huzur vardır, varlığın olduğu yerde enerji vardır, dirlik ve düzen vardır. Varlık yoksa insanlar huzurlu olmaz.

*  Biz istiyoruz ki Türkiye’de 6,5 milyon yurttaşımız işsiz olmasın, 11 milyon 700 bin yurttaşımız sefalet sınırında açlıkla karşı karşıya kalmasın.

*  Biz dertlere derman olmak için yola çıktık. Türkiye’nin her ilinde, 7 bölgede 81 ilde örgütlendik. Biz Ankara’ya kiracı olmaya değil, kalıcı olmaya gidiyoruz.

Evet... Aynen böyle diyor Mustafa Sarıgül... İddialı ve inançlı... Zaman her şeyi gösterecek!

X